Kraków: 20 tys. kart wstępu przygotowanych na uroczystość beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej
Komitet Organizacyjny beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej przygotował 20 tys. bezpłatnych kart wstępu dla wiernych. Od środy są dostępne w: krakowskiej kurii, w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i w parafii św. Mikołaja.
Udział w uroczystości zapowiedziało 35 biskupów, ponad 200 kapłanów, władze państwowe i samorządowe. W bazylice Miłosierdzia Bożego będą krewni Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki, położne i lekarze oraz około 300 osób chorych i niepełnosprawnych wraz z opiekunami. Identyfikatory dla koncelebransów są do odebrania w notariacie Kurii Metropolitalnej w godzinach urzędowania.
"Wierni będą gromadzić się na błoniach przed bazyliką. Przygotowane zostaną dwa telebimy, na których będą mogli śledzić przebieg uroczystości" - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Małgorzata Pabis.
Na mszę beatyfikacyjną może przyjść każdy, także osoby, które nie odbiorą wcześniej kart wstępu. Zostały one przygotowane, by ułatwić przygotowanie tego wydarzenia.
Karty można odebrać w Kurii Metropolitalnej w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3, w punkcie informacyjnym w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz w parafii św. Mikołaja przy ul. Kopernika 9.
Hanna Chrzanowska była pielęgniarką, prekursorką domowej opieki na chorymi, współpracowniczką abp Karola Wojtyły. W sobotę 28 kwietnia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia jej beatyfikacji dokona prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.
Ukończyła Warszawską Szkołę Pielęgniarstwa, redagowała pierwsze w Polsce czasopismo branżowe dla pielęgniarek "Pielęgniarka Polska" i uczestniczyła w przygotowaniu uchwalonej przez Sejm w 1935 r. "Ustawy o pielęgniarstwie". Przyczyniła się również do powołania w 1937 r. Katolickiego Związku Pielęgniarek Polskich.
Podczas wojny pracowała w Radzie Głównej Opiekuńczej, opiekując się uchodźcami, więźniami i przesiedlonymi oraz osieroconymi dziećmi, w tym dziećmi żydowskimi, poszukując dla nich rodzin zastępczych i bezpiecznych miejsc pobytu. Po wojnie kierowała działem pielęgniarstwa społecznego w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie. W Stanach Zjednoczonych zapoznała się z metodami pracy tamtejszych pielęgniarek szpitalnych i społecznych.
We wrześniu 1957 r. objęła stanowisko dyrektorki Szkoły Pielęgniarstwa Psychiatrycznego w Kobierzynie. Po niespodziewanej likwidacji szkoły, Chrzanowska przeszła na wcześniejszą emeryturę i zajęła się organizowaniem opieki nad obłożnie chorymi samotnymi i opuszczonymi, korzystając z sieci duszpasterstwa parafialnego. Wspierał ją ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. Dzięki jej staraniom upowszechnił się zwyczaj odprawiania mszy św. w domu chorego oraz odwiedzania chorych w ramach wizytacji duszpasterskich.
Chrzanowska zmarła w Krakowie 29 kwietnia 1973 r. Jej proces beatyfikacyjny został wszczęty w 1998 r.
Skomentuj artykuł