Kraków: kolejna odsłona "Dziedzińca pogan"

Kraków: kolejna odsłona "Dziedzińca pogan"
(fot. Collegium Novum UJ/ wikipedia.org)
KAI/ ad

O wartościach wcześniejszych niż robienie polityki będą rozmawiać socjologowie podczas "Dziedzińca pogan", który odbędzie się 20 grudnia w Krakowie.

Nawiązując do idei "Dziedzińca pogan" biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś, podczas dzisiejszej konferencji prasowej, przywołał swoją rozmowę z kard. Gianfranco Ravasim, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury, który zajmuje się tą inicjatywą w wymiarze całego Kościoła. Kard. Ravasi zwrócił uwagę, że z założenia są to spotkania ciągłe, ale nie masowe. "Chodzi przede wszystkim o tworzenie środowiska, które chce ze sobą rozmawiać" - mówił bp Ryś. Dodał też, że kard. Ravasi obiecał również, że weźmie udział w jednym z kolejnych "Dziedzińców" w Krakowie.

Do udziału w jutrzejszym spotkaniu tym razem zaproszeni zostali socjologowie. Poprzednio, podczas dyskusji polityków, jednym z głównych tematów była wspólnota, której doświadczali działając w opozycji, gdy nie było możliwości legalnego uprawiania polityki i możliwości tworzenia struktur politycznych. To właśnie tych wartości - "wcześniejszych niż robienie polityki" - będzie dotyczyła debata podczas jutrzejszego spotkania. Uczestnicy reprezentujący różne szkoły i wyznania będą rozmawiać o tym, jakie są wartości wcześniejsze niż polityka. W debacie udział weźmie m.in. prof. Paweł Śpiewak, prof. Tadeusz Borkowski z UJ, prof. Jacek Kurzępa ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu i prof. Jan Grosfeld z UKSW. Na spotkanie zaproszeni zostali także ci, którzy uczestniczyli w pierwszej debacie.

"Chcemy konsekwentnie zapytać o te wartości ludzi, którzy mają ogląd naszego społeczeństwa, także z perspektywy naukowej - mówił bp Grzegorz Ryś. "Jest bardzo dobrze gdy z jednej rozmowy wynikają pytania, na które później wspólnie szukamy odpowiedzi" - dodał.

DEON.PL POLECA

"Chcemy również nawiązać do lat 70. i 80., kiedy wokół Kościoła gromadzili się ludzie o różnych poglądach - mówiła Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w Collegium Novum UJ przy ul. Gołębiej. Kolejne spotkanie zaplanowano na kwiecień, a udział w nim mają zabrać publicyści.

Organizatorami wydarzenia są: archidiecezja krakowska, Uniwersytet Jagielloński oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

"Dziedziniec pogan" to wydarzenie nawiązujące do spotkań zainicjowanych przez papieża Benedykta XVI. Jego idea nawiązuje do planu Świątyni Jerozolimskiej, w której dziedziniec pogan/ludów był dostępny dla każdego, był miejscem spotkań i dialogu. Kilka lat temu papież Benedykt XVI zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia takich "dziedzińców", miejsc spotkania ludzi wierzących i niewierzących, wzajemnego słuchania się, dialogu, doświadczenia wspólnoty i odkrycia wspólnych wartości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: kolejna odsłona "Dziedzińca pogan"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.