Kraków: Korona królewska wraca na wieżę Mariacką. Jej powstanie związane jest z objawieniami jezuity

Kraków: Korona królewska wraca na wieżę Mariacką. Jej powstanie związane jest z objawieniami jezuity
Fot. Figurniy Sergey / depositphotos.com
PAP / tk

XVII-wieczna korona królewska z wieży bayzliki Mariackiej w Krakowie została już odnowiona i w poniedziałek jest montowana na nowo na szczycie świątyni. - Korona została odnowiona, jednak trwać będą jeszcze prace pod iglicą - powiedział proboszcz bazyliki Mariackiej ksiądz infułat Dariusz Raś. Liczy on, że w przyszłym roku uda się wyremontować drugą wieżę świątyni.

Korona waży 350 kilogramów, jej średnica to 3,5 metra, a wysokość - 1,2 metra.

Prace konserwatorskie objęły wszystkie elementy złoconej korony, a kluczowym działaniem było pozłocenie jej metodą galwaniczną, dzięki której warstwa złota jest grubsza i bardziej odporna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Renowacja ma zahamować proces niszczenia oraz przywrócić walory estetyczne obiektu.

DEON.PL POLECA

Proboszcz bazyliki Mariackiej Dariusz Raś przypomniał w czerwcu, że ostatnią renowację korona przeszła 25 lat temu. Zauważył, że w tym roku przypada 45. rocznica wpisania historycznego centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Wartość konserwacji korony to ok. 600 tys. zł, większość środków pochodzi z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, 18 proc. funduszy to wkład własny parafii mariackiej. Renowacja odbyła się w ramach projektu "Dziedzictwo bazyliki Mariackiej. Konserwacja elewacji wież kościoła i hełmu wieży wyższej wraz z koroną królewską" obejmującego lata 2023-25.

Koronę królewską zamontowano na iglicy hełmu w 1628 r. Jej powstanie związane jest z objawieniami włoskiego jezuity ojca Gulio Mancinellego, w których Maryja poleca nazywać się Królową Polski. Korona pierwotnie wykonana została z drewna w pracowni stolarza Endrissa, obita blachą i pomalowana złotą farbą. Następną, zachowaną do dziś koronę wykonano w roku 1666, a więc w 10. rocznicę lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza (1656) i oficjalnego już ogłoszenia Maryi patronką i królową Polski. Miedziana korona z 1666 r. jest najprawdopodobniej kopią korony z 1628 roku.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Kozioł

Magia dawnego Krakowa to opowieść o życiu miasta i jego mieszkańców, tak barwna niczym krakowska szopka.

Czym pachniało miasto i co serwowano na ucztach pod dachem Sukiennic? Kto jeździł zaczarowaną dorożką i kiedy rozpoczęła się...

Skomentuj artykuł

Kraków: Korona królewska wraca na wieżę Mariacką. Jej powstanie związane jest z objawieniami jezuity
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.