Kraków: Msza za ludzi pracujących w telewizji

PAP/im

W Krakowie wierni będą w czwartek modlić się za ludzi pracujących w telewizji. Na 11 sierpnia przypada bowiem uroczystość św. Klary, która od ponad pół wieku jest patronką telewizji - poinformował PAP franciszkanin o. Jan Szewek.

O godz. 17 w kościele św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej 54 odbędzie się msza św. pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego.

- W 1958 r. papież Pius XII ogłosił św. Klarę +niebiańską przed Bogiem patronką telewizji+. Siostry klaryski, choć same nie oglądają telewizji, to jednak pamiętają w modlitwie o tych, którym patronuje założycielka ich zakonu - powiedział o. Szewek.

Jak podawał w XIII wieku pisarz i franciszkanin Tomasz z Celano w księgach zaliczanych do tzw. Źródeł Franciszkańskich, kiedy św. Klara na rok przed śmiercią leżała schorowana w łóżku i z tego powodu nie mogła uczestniczyć w pasterce, to w nadprzyrodzonej wizji - jakby na telebimie - zobaczyła zebranych ludzi w kościele św. Franciszka w Asyżu i w sposób duchowy uczestniczyła we mszy, widząc i słysząc wszystko, co tam się działo.

- Słyszała braci radośnie śpiewających psalmy, uważała na melodie kantorów, wreszcie słyszała granie instrumentów. Doznała jeszcze większego cudu, gdyż zobaczyła żłóbek Pański - cytuje franciszkanin relację Tomasza z Celano. W relacji zawarte też są słowa samej św. Klary, że słyszała "dosłownie całe nabożeństwo, jakie było odprawiane tej nocy w kościele św. Franciszka".

Klara z Asyżu, święta Kościoła katolickiego, urodziła się w 1193 lub 1194 roku, zmarła 11 sierpnia w 1253 roku. Była zakonnicą, duchową córką Franciszka z Asyżu, współzałożycielką wspólnoty klarysek. Jest patronką m.in. Asyżu i Florencji, zakonu klarysek i kapucynek, bieliźniarek, hafciarek i praczek oraz radia i telewizji.

Klaryski żyją w ścisłej klauzurze, w ubóstwie i pokucie oraz w adoracyjnym skupieniu. Utrzymują się z pracy przy naprawie i szyciu szat kościelnych oraz paramentów liturgicznych. Przyjmują też jałmużnę. W Krakowie siostry klaryski osiedliły się na stałe przy kościele św. Andrzeja ok. 1320 r. Obecnie mieszka tam ponad 30 zakonnic.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków: Msza za ludzi pracujących w telewizji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.