Łukasz Wiśniewski OP prowincjałem polskich dominikanów

Łukasz Wiśniewski OP prowincjałem polskich dominikanów
Brat Łukasz Wiśniewski został prowincjałem polskich dominikanów (Dominik Jarczewski OP)
BP dominikanie.pl/dm

W sobotę bracia zgromadzeni na Kapitule Prowincjalnej wybrali nowego prowincjała. Został nim o. Łukasz Wiśniewski.

Łukasz Wiśniewski urodził się w 1984 roku w Pasłęku. Do zakonu wstąpił w 2003 roku. Pierwsze śluby złożył na ręce generała zakonu o. Carlosa A. Aspiroza Costy na zakończenie Kapituły Generalnej w Krakowie w 2004 roku.

W czasie formacji przez rok mieszkał w Dublinie, gdzie studiował z braćmi z Prowincji Irlandii. Profesję uroczystą złożył w 2009 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 2011 roku z rąk śp. kard. Franciszka Macharskiego.

Po święceniach przez dwa lata mieszkał w Poznaniu, gdzie pracował w Wydawnictwie „W drodze” i był duszpasterzem akademickim.

DEON.PL POLECA

W latach 2013-2019 kontynuował studia z teologii dogmatycznej we Fryburgu (Szwajcaria). Był asystentem prof. Benoît-Dominique’a de la Soujeole OP. Pod jego kierunkiem napisał i obronił dysertację doktorską, zatytułowaną "Eklezjalny instynkt wiary" (Lumen gentium 12, Dei verbum 8). Ukazała się rok później po francusku w wydawnictwie Cerf.

Od 2020 roku mieszka w Krakowie, gdzie przez kilka miesięcy był submagistrem (wychowawcą) studentów. 3 maja 2021 roku został wybrany przeorem klasztoru krakowskiego.

Wykłada teologię dogmatyczną (eklezjologia, eschatologia) w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie. Prowadzi też wykłady w Dominikańskim Studium Filozofii i Teologii w Krakowie oraz Studium Dominicanum w Warszawie.

Publikował w miesięczniku „W drodze” oraz głosił komentarze do niedzielnych czytań dla portalu dominikanie.pl. Posługuje się czterema językami obcymi.

Generał zakonu o. Gerard Timoner zatwierdził wybór o. Łukasza Wiśniewskiego na przełożonego polskiej prowincji dominikanów.

Kapituła prowincjalna będzie obradować do 19 lutego.

BP dominikanie.pl/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Łukasz Wiśniewski OP prowincjałem polskich dominikanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.