Rzecznik KEP o sprawie Pawła M.: ofiary przeżywają olbrzymi ból, który wymaga wielkiego współczucia oraz wsparcia

Rzecznik KEP o sprawie Pawła M.: ofiary przeżywają olbrzymi ból, który wymaga wielkiego współczucia oraz wsparcia
Fot. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski / YouTube.com
PAP / tk

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski Leszek Gęsiak SJ powiedział, że niewyobrażalna jest manipulacja na ludziach jakiej dopuścił się Paweł M. - W pełni solidaryzujemy się z osobami, które poniosły jakiekolwiek szkody fizyczne i psychiczne związane z tym, co się stało – dodał rzecznik KEP.

Przedstawiony raport w sprawie o. Pawła M. jest porażający. Jednak byłoby dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy dominikanów. Mamy do czynienia z sytuacją, która wypaczyła dobre imię wielkiego, ważnego i bardzo dobrze pracującego w Polsce zakonu - powiedział w czwartek rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.

Rzecznik KEP odniósł się w czwartek do zaprezentowanego w środę raportu komisji dotyczący działalności dominikanina o. Pawła M. w duszpasterstwie we Wrocławiu w latach 1996-2000 oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie. Komisja złożona z niezależnych ekspertów, na której czele stanął Tomasz Terlikowski, została powołana w kwietniu 2021 r. przez prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów.

W streszczeniu raportu czytamy, że prowadzona we Wrocławiu w latach 1996-2000 przez o. Pawła M. Wspólnota św. Dominika była oparta na mechanizmie psychomanipulacji. "Dochodziło w niej do przemocy fizycznej oraz nadużyć seksualnych. Wspólnota ta miała wszystkie cechy umożliwiające określenie jej mianem sekty" - orzekli autorzy.

Ks. Gęsiak zaznaczył, że przedstawiony raport jest "porażający". - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego jest niewyobrażalne - ocenił.

DEON.PL POLECA

 

Rzecznik KEP podkreślił, że ofiary przeżywają "olbrzymi ból, który wymaga wielkiego współczucia oraz wsparcia". - W pełni solidaryzujemy się z osobami, które poniosły jakiekolwiek szkody fizyczne i psychiczne związane z tym, co się stało. Wiem, że będą podjęte jakieś środki zadośćuczynienia, aczkolwiek nie znam szczegółów (...). Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie tak wyjaśniona, aby osoby, które ucierpiały otrzymały pomoc - prawdopodobnie i tak nie dość odpowiednią, bo to są doświadczenia, które zostaną na całe życie - zastrzegł.

Wnikliwa analiza komisji o sprawie Pawła M.

Zdaniem ks. Gęsiaka komisja wnikliwie przeanalizowała wszystkie aspekty tej sprawy, także rolę przełożonych zakonnych o. Pawła M. - To będzie teraz poddane wnikliwej analizie i zastaną podjęte w zakonie dominikanów pewne konkretne decyzje. Należy podkreślić z dużą mocą otwarcie władz zakonnych do przeprowadzenia procesu, wyjaśnienia całej sprawy, bardzo bolesnej dla zakonu - zastrzegł.

Ks. Gęsiak podziękował osobom pokrzywdzonym, które zdecydowały się opowiedzieć o krzywdzie, jaka ich spotkała, dzięki czemu możliwe było zbadanie tej sprawy.

- Sprawa jest absolutnie jasna, że działania, które miały miejsce, nie mają nic wspólnego z właściwie rozumianym duszpasterstwem i pomocą ludziom. To są wypaczenia, patologie, do których niestety doszło. Myślę, że zakon dominikanów będzie robił wszystko, by w jakiś sposób osobom poszkodowanym pomóc - wyraził nadzieję rzecznik Episkopatu.

Podkreślił, że w Polsce to pierwszy przypadek powołania niezależnej komisji złożonej z osób niezwiązanych z zakonem dominikanów, co "oznacza, że władze zakonne chciały niezależnej oceny". - Ale i skala zjawiska jest absolutnie wyjątkowa - ocenił.

Rzecznik KEP zwrócił uwagę na fakt, że autorzy raportu dużą część winy przypisali prowincjałowi Polskiej Prowincji Dominikanów w latach 1998–2006 ojcu Maciejowi Ziębie, który zmarł w 2020 r.

- Myślę, że te długofalowe zaniedbania - jak wynika z raportu - nie dotyczą jednej osoby. Na pewno sprawa wymaga dalszych kroków i wyciągnięcia dalszych wniosków. Tu będą decydować w dużej części ojcowie dominikanie - zaznaczył.

Podkreślił, że choć sprawa dotyczy zakonu dominikanów, to "byłoby dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy tego zakonu, która dokonuje się w Polsce, także we Wrocławiu".

- Jest ogrom dobra, który przez ten zakon i przez ojców dominikanów przez lata było robione. Mamy do czynienia z sytuacją, która wypaczyła, zniszczyła właściwie dobre imię wielkiego, ważnego i bardzo dobrze pracującego w Polsce zakonu. Mam nadzieję, że to pozostanie jako bardzo bolesny, ale jednak incydentalny wypadek, który miał miejsce w zakonie dominikańskim. Chciałbym zobaczyć całe mnóstwo dobrych rzeczy, o których w tym momencie nie mówimy - stwierdził.

W wydanym w marcu 2021 r. oświadczeniu prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki poinformował, że wszczął kanoniczny proces karny przeciwko o. Pawłowi M. Zaznaczył, że do czasu zakończenia sprawy Paweł M. znajduje się w izolacji, w jednym z klasztorów, z zakazem jego opuszczenia oraz zakazem noszenia stroju zakonnego, sprawowania czynności kapłańskich i kontaktowania się z kimkolwiek z zewnątrz.

Źrodło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Rzecznik KEP o sprawie Pawła M.: ofiary przeżywają olbrzymi ból, który wymaga wielkiego współczucia oraz wsparcia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.