Kraków: pomoc specjalistów podczas Światowego Dnia Ubogich

Kraków: pomoc specjalistów podczas Światowego Dnia Ubogich
(fot. ŚDU Archidiecezja Krakowska/flickr.com)
KAI / ms

Z okazji przypadającego w niedzielę 2. Światowego Dnia Ubogich Archidiecezji Krakowskiej osoby potrzebujące mogą skorzystać z porad specjalistów różnych dziedzin pomocy socjalnej, prawnej czy medycznej. W Namiocie spotkań na Małym Rynku codzienni dyżurują przedstawiciele licznych organizacji i instytucji.

- Namiot ŚDU to nie tylko miejsce posiłku i spędzania czasu. Zadbaliśmy o to, by codziennie obecni byli specjaliści, którzy radą mogą pomóc osobom ubogim i bezdomnym. W określonych godzinach obecni są tu m.in. pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem - mówi Julia Bromberek, rzecznik prasowa 2. ŚDU w Archidiecezji Krakowskiej.

 

Różne rodzaje pomocy

Osobom zainteresowanym w namiocie udzielane są porady prawne czy psychologiczne. Mogą one także skorzystać także z pomocy doradców zawodowych, stworzyć CV czy wyszukać ofert z Powiatowego Urzędu Pracy w Krakowie. Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia udziela informacji i porad w zakresie dostępności placówek działających w obszarze leczenia uzależnień i współuzależnienia.

- Głównymi problemami, z jakimi osoby przychodzą, to poszukiwanie taniego miejsca noclegowego, pozyskanie mieszkania, problemy prawne - od spadkowych poprzez alimentacyjne do upadłości konsumenckiej. Osoby ubogie poszukują także takich podstawowych informacji o zasiłkach czy dofinansowaniach - mówi Barbara Biśta, pracownik socjalny, która po raz kolejny dyżuruje na ŚDU. - Namiot jest świetnym miejscem do kontaktu, zwłaszcza, że ten pierwszy kontakt jest bardzo trudny i wymaga dużo odwagi ze strony osób potrzebujących pomocy. Ta przestrzeń otwiera możliwości kontaktu bezpośredniego, "wychodzi" do potrzebującego - zauważa Biśta.

Osoby potrzebujące, w tym osoby nieubezpieczone, mogą skorzystać także z punktu pomocy medycznej - lekarze, pielęgniarki, jako wolontariusze przyjmują ubogich pacjentów w punkcie przy ul. Siennej 5. W tym roku skorzystać można także z pomocy dentystów w Uniwersyteckiej Klinice Stomatologicznej.

 

Dobro rodzi dobro

- Widać, że niektóre z osób, które przychodzą tu na Mały Rynek są bardzo onieśmielone tą ilością dobra, która je tu spotyka. Ktoś przychodzi i daje im zupę, ktoś podaje rękę, ktoś zaprasza na warsztaty, ktoś oferuje pomoc ze szczerą troską - relacjonuje Natalia Nóżka, konferansjer sceny w Namiocie ŚDU. - I widać, że osoby ubogie i bezdomne się tu po chwili odnajdują - bo dobro rodzi dobro a miłość rodzi miłość - podsumowuje Nóżka.

Porady specjalistów odbywają się jeszcze w sobotę 17 listopada. Z punktu medycznego osoby potrzebujące mogą skorzystać do niedzieli 18 listopada. Obchody 2. Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej trwają od 11 do 18 listopada. Przyświeca im hasło "Oto biedak zawołał, a Pan go usłyszał" (Ps 34).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: pomoc specjalistów podczas Światowego Dnia Ubogich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.