Kraków: przy wspólnym gotowaniu można poznać uchodźców

Kraków: przy wspólnym gotowaniu można poznać uchodźców
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Pod hasłem "Kuchnia Spotkania. Meet refugees and their cuisine!" odbędzie się spotkanie z osobami z Czeczenii, Syrii i Afganistanu, które dzięki statusowi uchodźcy mieszkają w Polsce. 15 listopada o godzinie 19:00 będzie można nie tylko nauczyć się przygotować tradycyjnych dla tych krajów potraw, ale także posłuchać ich historii i porozmawiać. Wydarzenie organizują autorzy bloga Islamista i inicjatywy Rethinking Europe's Refugee Crisis.

 

"Pomysł zrodził się przez pracę moją i mojej żony z uchodźcami, skąd wiemy, że tylko spotkanie może zmienić nastawienie" - mówi Karol Wilczyński, jeden z organizatorów inicjatywy. "Po drugie jest to pragnienie Papieża Franciszka, żeby dotknąć osób potrzebujących, dotknąć tych, którzy cierpią, dotknąć tych, którzy są wykluczeni" - dodaje.

Wydarzenie odbędzie się 15 listopada o godzinie 19:00 na barce "Aquarius" przy bulwarze Czerwieńskim 81. W planie jest przygotowanie dania głównego i deseru razem z uchodźcami z trzech krajów - Czeczenii, Afganistanu i Syrii. Czeczeńscy kucharze przygotują także zupę. Najważniejszym elementem spotkania będzie jednak możliwość posłuchania opowieści kucharzy o krajach ich pochodzenia.

"Celem tego wydarzenia jest spotkanie się ludzi, zwykłych ludzi, być może zainteresowanych tematem. Będzie możliwość po prostu pogadać sobie z uchodźcami, bo pewnie takiej okazji często nie ma. Nasi przyjaciele świetnie sobie radzą w Polsce i mają wiele ciekawych historii do opowiedzenia" - przekazuje Karol Wilczyński.

DEON.PL POLECA

Więcej informacji uzyskasz, klikając w poniższy baner>>

Kraków: przy wspólnym gotowaniu można poznać uchodźców - zdjęcie w treści artykułu

Kucharzami i rozmówcami będą uchodźcy z Czeczeni, którzy na co dzień w Polsce pracują w restauracji Kuchnia Konfliktu w Warszawie. "Posłuchamy też opowieści z Syrii i Afganistanu od osób, które ze statusem uchodźcy, mieszkają w Krakowie. Żeby ich poznać i posłuchać więcej, wystarczy przyjść" - dodaje Wilczyński.

Jak zauważają organizatorzy, inspiracją do organizacji Kuchni Spotkania są także inne inicjatywy, próbujące podejść do tematu w podobny sposób zarówno w Krakowie, jak i w Warszawie.

Na spotkanie "Kuchnia Spotkania. Meet refugees and their cuisine!" obowiązują zapisy przez kontakt na islamistablog@gmail.com. Minimalny koszt udziału w wydarzeniu wynosi 20 złotych. Każda większa darowizna zostanie przekazana na wsparcie integracyjne uchodźców i osób ubiegających się o azyl w Polsce. Liczba miejsc na wydarzeniu jest ograniczona.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Karol Wilczyński

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

Kraków: przy wspólnym gotowaniu można poznać uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.