Kraków: start 16. Dni Tischnerowskich

Kraków: start 16. Dni Tischnerowskich
(fot. www.facebook.com/dni.tischnerowskie)
KAI/ ed

"Drogi wolności" - pod takim hasłem będą przebiegały 16. Dni Tischnerowskie, które w dniach 20-23 kwietnia odbędą się w Krakowie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie amerykański historyk Timothy Snyder.

"Powinniśmy wrócić do Tischnera, bo w gruncie rzeczy nie mieliśmy, nie mamy myśliciela, który by powiedział nam tyle, co on. I od czasu jego odejścia nikt niczego mądrzejszego nam nie powiedział.

A myślę, że trochę zapominamy to, co nam powiedział, więc dobrze jest tego na nowo poszukać" - mówi Anna Karoń-Ostrowska z Instytutu Myśli Józefa Tischnera, który współorganizuje 16. Dni Tischnerowskie.

Temat przewodni tegorocznych Dni Tischnerowskich brzmi: "Drogi wolności". W programie wydarzenia znalazły się aż cztery debaty poświęcone temu zagadnieniu. Pierwsza z nich to nowość: spotkanie z laureatami Nagrody Znaku i Hestii im ks. Józefa Tischnera z lat ubiegłych, które zaplanowano już w pierwszy wieczór (20 kwietnia). W debacie zatytułowanej "Nieszczęsny dar wolności" udział wezmą: s. Barbara Chyrowicz SSpS, filozofka specjalizująca się w problematyce etycznej, Janina Ochojska, założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, oraz Piotr Kłodkowski, politolog i znawca Orientu. Dyskusję moderować będzie Łukasz Tischner.

DEON.PL POLECA

W kolejnych dniach (21 i 22 kwietnia) zaplanowano dyskusje o charakterze bardziej naukowym: "Współczesne wizje wolności", "Wolność sumienia a autorytet Kościoła", "Wychowanie a wolność".

W debatach udział wezmą filozofowie, psychologowie, pedagodzy, duszpasterze i prawnicy, m.in. o. Jan Andrzej Kłoczowski, Tadeusz Sławek, Bogusław Śliwerski, Karol Tarnowski, o. Ludwik Wiśniewski i Andrzej Zoll.

Gościem głównym 16. Dni Tischnerowskich będzie amerykański historyk Timothy Snyder, wykładowca Uniwersytetu Yale i członek Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, autor bestsellerowych książek "Skrwawione ziemie" i "Czarna ziemia", w nowatorski sposób opisujących dwudziestowieczne systemy totalitarne. Wykład gościa głównego odbędzie się w piątek 22 kwietnia, a po nim przewidziano "Jaskinię filozofów", w której obok Timothy`ego Snydera zasiądą: historyk Wojciech Roszkowski, filozof i socjolog Paweł Śpiewak oraz filozof Zbigniew Stawrowski, a rozmowę moderować będzie Dominika Kozłowska.

W programie Dni nie zabraknie Mszy św. w intencji ks. prof. Józefa Tischnera i przeglądu filmów (20 kwietnia), Jacek Romanowski przeczyta fragmenty "Etyki solidarności" w ramach cyklu "Czytamy Tischnera" (21 kwietnia), a w ostatnim dniu imprezy (23 kwietnia) odbędą się Warsztaty Filozoficzne Młodych i wręczenie Nagrody Znaku i Hestii im ks. J. Tischnera połączone z koncertem "Poeci Tischnera" z udziałem m.in. Ewy Kaim i Iwony Konieczkowskiej.

Główny program Dni wzbogacony zostanie tradycyjnie przez Strefę Tischnera, w ramach której odbędzie się m.in. pokaz filmu o wojnie w Syrii, dyskusja o tym, co można zrobić, by przerwać tę wojnę, i wspierająca działania polskich organizacji humanitarnych akcja "Przepisuję ten wiersz" (14 kwietnia), a także lekcje czytania Tischnera dla młodzieży (20 kwietnia), zajęcia z cyklu " Pofilozofuj-my" dla najmłodszych (17 kwietnia) oraz dodatkowe spotkanie z Timothy`m Snyderem (23 kwietnia). Wszystkie wspomniane imprezy odbywać się będą w ramach Strefy Tischnera w budynku Radia Kraków przy al. Słowackiego, a akcja "Przepisuję ten wiersz" dodatkowo w - także objętej Strefą - księgarnio-kawiarni "De Revolutionibus" na ul. Brackiej.

Organizatorami 16. Dni Tischnerowskich są Instytutu Myśli Józefa Tischnera, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz wydawnictwo Znak.

Wszystkie imprezy - zarówno w Strefie Tischnera, jak i w trakcie trwania Dni Tischnerowskich - są bezpłatne. Na niektóre (wykład głównego gościa i wręczenie Nagrody Tischnera) przygotowano zaproszenia, które będą do odebrania w różnych punktach miasta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: start 16. Dni Tischnerowskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.