Kraków: Święcenia w rycie trydenckim

Kraków: Święcenia w rycie trydenckim
Kościół śś. Piotra i Pawła w Krakowie (fot. Soylentgreen23 / wikipedia.pl)
KAI / wm

Pierwsze w Polsce święcenia w rycie trydenckim odbyły się 4 czerwca w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. Udzielił ich bp Tadeusz Pieronek diakonowi Markowi Grabowskiemu z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. Liturgia w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego, była sprawowana po łacinie, według mszału z 1962 roku, czyli sprzed II Soboru Watykańskiego. W uroczystości uczestniczyło ok. 300 osób.

„Było to pierwsze święcenie kapłańskie w Polsce, po reformie liturgicznej z 1962 roku, w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego, potocznie nazywana trydencką, po łacinie. Przyjął członek Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, które ma papieski przywilej używania ksiąg liturgicznych obowiązujących w 1962 roku” - mówił KAI ks. dr Wojciech Grygiel FSSP.

Jak dodał, kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski wyraził zgodę na święcenia. O udzielenie święceń bp. Pieronka poprosili księża z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. Codziennie sprawują oni Mszę św. w rycie trydenckim w katedrze krakowskiej na Wawelu.

W uroczystości, która odbyła się w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła uczestniczyło ok. 300 osób, m.in. rodzina ks. Grabowskiego i księża z archidiecezji krakowskiej. Swoją Mszę św. prymicyjną neoprezbiter odprawi w niedzielę, w kościele św. Krzyża w Krakowie o godz. 10.30.

Marek Krzysztof Grabowski ma 26 lat, w 2004 r. wstąpił do międzynarodowego seminarium duchownego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra w niemieckim Wigratzbadzie. W trakcie siedmioletniej formacji wielokrotnie odwiedzał w ramach letniego apostolatu placówkę Bractwa w Krakowie. W ostatnim roku seminarium pełnił funkcję dziekana seminarzystów.

13 lutego 2010 M. Grabowski przyjął święcenia subdiakonatu z rąk biskupa Vitusa Huondera, a 15 maja tegoż roku święceń diakonatu udzielił mu kard. Dario Castrillón-Hoyos. Z początkiem lipca 2010 odbywał praktyki diakonalne w Krakowie. Również w Krakowie podjął studia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.

Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra (FSSP) założyło 18 lipca 1988 roku w opactwie cysterskim Hauterive w Szwajcarii dwunastu księży i grupa seminarzystów. Stolica Apostolska zatwierdziła je 18 października tegoż roku. Księża (zwani potocznie "petrystami") służą wiernym w różnych placówkach we Francji, w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, w Wielkiej Brytanii a ostatnio także w Polsce. Działalność Bractwa odbywa się zawsze pod nadzorem biskupa diecezjalnego przy zachowaniu własnych przepisów Konstytucji.
Księża Bractwa mieszkają w małych wspólnotach, skupiając się w pracy duszpasterskiej na dawaniu świadectwa Ewangelii przez kaznodziejstwo, katechezę, edukację młodzieży (szkoły, harcerstwo), a także przez organizowanie pielgrzymek i rekolekcji.

Za pełną zgodą Stolicy Apostolskiej i miejscowego biskupa księża świadczą pełną posługę sakramentalną dla wiernych zgodnie z księgami liturgicznymi, obowiązującymi w 1962 roku, czyli przed II Soborem Watykańskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: Święcenia w rycie trydenckim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.