Kraków: wręczono Medale św. Brata Alberta

KAI / drr

Aktorka Małgorzata Kożuchowska, psycholog Julia Kuc i proboszcz parafii w Mikołajewicach, ksiądz kanonik Franciszek Jaciubek otrzymali 14 marca w Krakowie Medale św. Brata Alberta za rok 2010. Medale przyznawane są od 1997 ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnym.

Wręczenie medali odbyło się 14 marca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w trakcie XI Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertina", organizowanego przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundację im. Brata Alberta.

- Laureatami Medalu św. Brata Alberta są osoby, które z własnej inicjatywy i bezinteresownie pomagają niepełnosprawnym - mówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta. Jak podkreślił często są to osoby nieznane z mediów, ale warte tego, aby ich promować, ponieważ w swoim życiu realizują myśl św. Brata Alberta "być dobrym jak chleb".

Małgorzatę Kożuchowską, która jest ambasadorem Fundacji Mam Marzenie, uhonorowano za spełnianie marzeń dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Julię Kuc, psycholog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, nagrodzono za ponad 20-letnią pomoc niepełnosprawnym intelektualnie. Ks. Franciszek Jaciubek z parafii w Mikołajewicach został wyróżniony za wspieranie przedsięwzięć na rzecz niepełnosprawnych, m.in. podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Chorzeszowie.

DEON.PL POLECA

- Jestem niezwykle zaszczycona, że dołączyłam do wspaniałego grona ludzi, którzy sprawiają w swoim życiu dobre uczynki, bo jak ktoś powiedział człowiek znaczy tyle, ile potrafi dać z siebie innym - mówiła Małgorzata Kożuchowska. Aktorka dedykowała medal wolontariuszom Fundacji Mam Marzenie. Aktorka powiedziała, że dla wolontariuszy największym podziękowaniem za ich pracę jest uśmiech i szczęście tego dziecka, którego marzenie zostało zrealizowane.

Ks. kanonik Franciszek Jaciubek powiedział, że jego wyróżnienie "to medal dla całej wspólnoty parafialnej i zostanie umieszczony albo w zabytkowym parafialnym kościele albo w Domu Pomocy Społecznej".

Julia Kuc, psycholog z Uniwersytetu Jagiellońskiego wyznała, że praca z niepełnosprawnymi nie jest dla niej poświęceniem. - Przez 20 lata czyniłam to, co uważałam za słuszne. Lubię ludzi i lubię robić to, co robię, bez żadnego poświęcania się - powiedziała.

Laureaci otrzymali medale autorstwa Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Fundacji im. Brata Alberta.

Do tej pory medalem wyróżnionych zostało ponad 50 osób, m.in.: kard. Franciszek Macharski, Jerzy Buzek, bp Stanisław Dziwisz, Alicja Grześkowiak, Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak, Roman Kluska, abp Tadeusz Gocłowski, Krakowskie Bractwo Kurkowe, pośmiertnie bp Jan Chrapek.

Laureatów Medalu wybiera kapituła złożona z przedstawicieli Fundacji im. Brata Alberta, która prowadzi ok. 30 placówek dla osób upośledzonych umysłowo, m.in. warsztaty terapii zajęciowej, schroniska oraz świetlice terapeutyczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: wręczono Medale św. Brata Alberta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.