Ogłoszono laureatów Medalu św. Brata Alberta

Ogłoszono laureatów Medalu św. Brata Alberta
Medal Świętego Brata Alberta wręczany osobom szczególnie zaangażowanym na rzecz osób niepełnosprawnych.
KAI / psd

Aktorka Małgorzata Kożuchowska, psycholog Julia Kuc i proboszcz parafii w Mikołajewicach (łódzkie) ks. kanonik Franciszek Jaciubek zostali laureatami Medalu św. Brata Alberta za rok 2010 poinformowała o tym Kapituła Nagrody. Medale przyznawane są od 1997 ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnym.

Laureatów Medalu wybiera kapituła złożona z przedstawicieli Fundacji im. Brata Alberta, która prowadzi ok. 30 placówek dla osób upośledzonych umysłowo, m.in. warsztaty terapii zajęciowej, schroniska oraz świetlice terapeutyczne.

„Laureatami Medalu św. Brata Alberta są osoby, które z własnej inicjatywy i bezinteresownie pomagają niepełnosprawnym” – mówił ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta. Jak podkreślił często są to osoby nieznane z mediów, ale warte tego, aby ich promować, ponieważ w swoim życiu realizują myśl św. Brata Alberta „być dobrym jak chleb”. „Tegoroczni laureaci nagrody to wolontariusze, którzy niepełnosprawnym dają samych siebie” – zaznaczył ks. Isakowicz – Zaleski.

Małgorzatę Kożuchowską, która jest ambasadorem Fundacji Mam Marzenie, uhonorowano za spełnianie marzeń dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Julię Kuc, psycholog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, nagrodzono za ponad 20-letnią pomoc niepełnosprawnym intelektualnie. Ks. Franciszek Jaciubek z parafii w Mikołajewicach został wyróżniony za wspieranie przedsięwzięć na rzecz niepełnosprawnych, m.in. podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Chorzeszowie.

Laureaci otrzymają medal autorstwa Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Fundacji im. Brata Alberta, który przedstawia św. brata Alberta, który tuli do siebie dzieci.

DEON.PL POLECA

Do tej pory medalem wyróżnionych zostało ponad 50 osób, m.in.: kard. Franciszek Macharski, Jerzy Buzek, bp Stanisław Dziwisz, Alicja Grześkowiak, Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak, Roman Kluska, abp Tadeusz Gocłowski, Krakowskie Bractwo Kurkowe, pośmiertnie bp Jan Chrapek.

Wręczenie medali odbędzie się 14 marca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w trakcie XI Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertina", organizowanego przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundację im. Brata Alberta. Na scenie Teatru prezentują się w konkursie najlepsze zespoły - najczęściej działające w ramach warsztatów terapii zajęciowej, które wybierane są podczas eliminacji w pięciu miastach Polski. W tym roku gośćmi Festiwalu będą także dwa zespoły z Moskwy.

Ks. Isakowicz-Zaleski napisał książkę "Ludzie dobrzy jak chleb", w której ukazuje sylwetki 75 już nie żyjących osób, które współtworzyły i wspierały Fundację. Zdaniem ks. Isakowicza – Zaleskiego intencją tej książki było pokazanie, że każdy człowiek niezależnie od tego kim jest, może pomagać. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na cele statutowe Fundacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ogłoszono laureatów Medalu św. Brata Alberta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.