Krakowski hierarcha nagrodzony w Białymstoku

Krakowski hierarcha nagrodzony w Białymstoku
Wręczenie "Michałów" 2022. Fot. archibial.pl
KAI / mł

28 września, w dniu święta patrona Białegostoku zostały wręczone "Michały" - nagrody upamiętniające postać bł. ks. Michała Sopoćki. Kapituła nagrody w tym roku przyznała nagrodę specjalną „Apostoł Miłosierdzia” bp. Janowi Zającowi z Krakowa.

Jako wieloletni kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach bp Zając wniósł wielki wkład głoszenie prawdy o Bożym Miłosierdziu i promowanie świadectwem swojego życia kultu Jezusa Miłosiernego. Statuetkę w jego imieniu odebrał abp Józef Guzdek.

W kategorii „Świadek Miłosierdzia Bożego w świecie” nagrodę otrzymał ks. Miled Felix el Skayem z Libańskiego Zakonu Misjonarzy Maronitów. Dzięki niemu w Libanie powstało Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz muzeum św. Jana Pawła II, które oprócz relikwii Papieża Polaka zawiera wiele cennych pamiątek. Zafascynowany postacią i przesłaniem św. Faustyny, zaczął zgłębiać nauczanie o Bożym miłosierdziu i wykorzystywać je w duszpasterstwie. Po powrocie do ojczyzny, za zgodą biskupa, rozpoczął organizowanie wspólnot modlitewnych Miłosierdzia Bożego. Obecnie jest ich już ponad dwadzieścia.

W kategorii „Świadek Miłosierdzia Bożego w Polsce” wyróżniony został płk Paweł Adam Lachowski, dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. W swojej codziennej trudnej służbie laureat odwołuje się do wartości religijnych, nie kryjąc swojego przywiązania do wiary w Boga. Szczególnie bliski jest mu ks. mjr Michał Sopoćko – wieloletni kapelan Wojska Polskiego. Wśród wielu podejmowanych przez Laureata przedsięwzięć, z jego inicjatywy, przy współudziale Sióstr Jezusa Miłosiernego, zostały wydrukowane obrazki z Jezusem Miłosiernym i koronką w języku ukraińskim i rosyjskim, wysłane następnie na front za naszą wschodnią granicą.

W kategorii „Wychowawca Miłosierdzia” nagrodzony został Mirosław Guzewicz i szkoła im. bł. ks. Michała w Księżynie, której od 2009 r. patronuje bł. ks. Michał. Laureat kieruje placówką już prawie 25 lat. Dzięki jego inicjatywie dzieci i młodzież oraz grono pedagogiczne podejmują wiele działań propagujących przykład życia błogosławionego. Od wielu lat szkoła współpracuje z rejonem Solecznickim na Litwie. Rokrocznie uczniowie tej szkoły wyjeżdżają do Taboryszek - pierwszej parafii, w której ks. Sopoćko był wikariuszem. Każdego roku organizuje też pomoc materialną dla Polaków z Wileńszczyzny.

Uroczysta gala w dniu Święta Patrona Białegostoku odbyła się już po raz szósty. 

KAI / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Bóg jest Ojcem miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka

Naszym prawdziwym problemem jest niewiara w to, że Bóg kocha nas jako grzeszników. (…) Kiedy grzeszymy, nie tracimy godności syna i córki Boga. Dlaczego?...

Skomentuj artykuł

Krakowski hierarcha nagrodzony w Białymstoku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.