Król Jordanii oczekiwany w Watykanie 19 grudnia

Król Jordanii oczekiwany w Watykanie 19 grudnia
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
KAI / jp

W najbliższy wtorek, 19 grudnia, oczekiwana jest w Watykanie wizyta króla Jordanii, Abdullaha II.

Na godz. 10.30 planowana jest audiencja u papieża Franciszka, poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Królewska wizyta nabiera szczególnego znaczenia w związku z konfliktem wokół Jerozolimy. Po decyzji prezydenta Donalda Trumpa, że zamierza przenieść ambasadę swego kraju z Tel Awiwu do Jerozolimy, doszło do licznych protestów i aktów przemocy na Bliskim Wschodzie.

Papież Franciszek ostrzegał przed tą decyzją USA i wezwał do dialogu pełnego poszanowania. W środę 13 grudnia, na apel przywódców religijnych w Jordanii, w stolicy kraju doszło do protestu dwóch tysięcy chrześcijan przeciwko uznaniu przez USA Jerozolimy jako stolicy Izraela.

Dom królewski Jordanii uważa się za strażnika muzułmańskich miejsc świętych w Jerozolimie. W tym roku król Abdullah wielokrotnie podkreślał, że obowiązujący status quo chroni pokojowe współistnienie w Jerozolimie, a tym samym nie tylko miejsc świętych muzułmanów, ale także i chrześcijan.

Jednym z tematów rozmowy króla z papieżem może być kryzys uchodźców. Jordania jest jednym z krajów świata, które przyjęły najwięcej uchodźców, zwłaszcza z sąsiedniej Syrii.

Według informacji włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, minister tego resortu Marco Minniti przebywał 14 grudnia w Ammanie i rozmawiał z królem na temat uchodźców oraz o walce z terroryzmem.

Jordania i Stolica Apostolska utrzymują stosunki dyplomatyczne od 1994 roku. W tym samym roku Jordania podpisała układ pokojowy z Izraelem. Od tego czasu w regionie granicy izraelsko-jordańskiej panuje spokój.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Król Jordanii oczekiwany w Watykanie 19 grudnia
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Król Jordanii oczekiwany w Watykanie 19 grudnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.