Król Karol III: Będę chronił wszystkie religie i przekonania

Król Karol III: Będę chronił wszystkie religie i przekonania
fot. PAP/EPA/NEIL HALL
KAI / ml

Król Karol III zobowiązał się do osobistej ochrony wszystkich religii, wyznań i przekonań w Wielkiej Brytanii.

"Chciałem dziś potwierdzić przed wami wszystkimi moją determinację, aby wypełniać moje obowiązki jako suwerena wszystkich społeczności w tym kraju i we Wspólnocie Narodów, i robić to w sposób, który odpowiada dzisiejszemu światu" - powiedział w piątek wieczorem liderom wszystkich Kościołów i wspólnot religijnych kraju na swoim pierwszym spotkaniu z tym gremium jako monarcha. Jako król, Karol III jest również świecką głową Kościoła Anglii z tytułem "Defensor Fidei" (Obrońca Wiary).

Jest on zaangażowanym anglikańskim chrześcijaninem i podczas swojej koronacji złoży przysięgę na Kościół Anglii. Jednocześnie zawsze uważał Wielką Brytanię za "wspólnotę wspólnot (wyznaniowych)". „Dlatego jako suweren mam też obowiązek ochrony różnorodności naszego kraju, w tym poprzez ochronę przestrzeni i praktyk wiary wszystkich religii, kultur, tradycji i przekonań, do których prowadzą nas jako jednostki nasze serca i umysły" – podkreślił Karol III.

Zaznaczył, że ta różnorodność jest nie tylko zapisana w prawach ziemskich, ale także w jego własnej wierze. "Jako członek Kościoła Anglii, miłość jest w sercu mojej wiary chrześcijańskiej. Z moich najgłębszych przekonań - jak również przez moją pozycję suwerena - widzę zatem, że jestem zobowiązany do poszanowania tych, którzy podążają innymi ścieżkami duchowymi, jak również tych, którzy starają się żyć zgodnie ze świeckimi ideałami" - powiedział monarcha.

„Brytyjskie społeczeństwo w swej różnorodności może rozkwitać tylko dzięki wyraźnemu zbiorowemu zaangażowaniu w żywotne zasady wolności sumienia, hojności i troski o innych, które dla mnie są istotą naszego narodu. Jako król jestem zdecydowany z całego serca podtrzymywać i promować te zasady we wszystkich wspólnotach i dla wszystkich przekonań" – podkreślił Karol III.

„Ta postawa, powiedział, była podstawą "wszystkiego, co moja ukochana matka zrobiła dla naszego kraju w latach, kiedy była naszą królową". Zaznaczył, że to było podstawą jego pracy jako następcy tronu i księcia Walii. "Będzie ona nadal podstawą wszystkich moich działań jako króla" - zapewnił Karol III.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Kościoła anglikańskiego, rzymskokatolickiego i prawosławnego, a także muzułmanie i żydzi w Wielkiej Brytanii. Rozpoczęło się ono o godzinę wcześniej dlatego by główny rabin Wielkiej Brytanii Ephraim Mirvis mógł wziąć w nim udział przed rozpoczęciem szabatu. Jednocześnie król podziękował obecnym za wyrazy współczucia złożone na jego ręce po śmierci królowej Elżbiety II. "Wasze uprzejme słowa kondolencji poruszyły mnie bardziej niż mogę to wyrazić. One wiele dla mnie znaczą" – wyznał Karol III.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Król Karol III: Będę chronił wszystkie religie i przekonania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.