Krystyny kontra księża - zwyciężyły kobiety

PAP / drr

Siedem goli zdobyła drużyna Krystyn w meczu piłki nożnej z księżmi, który został rozegrany w niedzielny wieczór w Hyżnem koło Rzeszowa. Krystyny w ten sposób rozpoczęły świętowanie swoich imienin, które w tym roku obchodzone będą w Rzeszowie. Będzie to już 15. Zjazd Krystyn, a jego hasło przewodnie to: EuroKrystyny 2012 "Imieniny Krystyny u rodziny".

Na boisku drużyna piłkarska księży, mistrzów Europy zmierzyła się z amatorską drużyną EuroKrystyn, w której zagrała m.in. 92-letnia seniorka Krystyn z Warszawy, pisarka Krystyna Nepomucka. Ponadto w składzie damskiej reprezentacji były jeszcze m.in. Krystyna ze Szwecji, Warszawy i wójt Hyżnego - Krystyna Wojtyło, która była też kapitanem. Solenizantki grając w 12-osobowej drużynie pokonały sześcioosobową drużynę przeciwników jednym golem.

Jak wyjawiła PAP współorganizatorka Zjazdu Krystyna Leśniak-Moczuk, Krysie chciały w ten sposób wyprzedzić Mistrzostwa Europy 2012.

Krystyny zagrały w czerwonych koszulkach, a ich rywale - w żółtych. Po trwającym 40 minut meczu zawodnicy - piłkarskim zwyczajem - wymienili koszulki.

Mecz był pierwszą imprezą w ramach uroczystych obchodów imienin Krystyn w Rzeszowie. Główne obchody zaplanowano na 13 marca, czyli na dzień imienin Krystyn. Punktem kulminacyjnym będzie wiec na Rynku Rzeszowa i korowód ulicami miasta, w którym Krystyny wystąpią w stylizowanych nakryciach głowy wykonanych przez Annę Rychter w pracowni odtwórstwa strojów historycznych w Radomiu. Niektóre z nich będą mieć stylowe suknie szyte na tę okazję, a inne - stroje teatralne. W korowodzie, oprócz solenizantek, wezmą udział też orkiestry, zespoły artystyczne, członkowie Towarzystwa Dobrego Wojaka Szwejka.

Do Rzeszowa na swoje imieniny przyjadą kobiety o tym imieniu z całego kraju oraz z zagranicy: Brazylii, USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Węgier, Niemiec. Niektóre z nich uczestniczyły we wszystkich dotychczasowych zjazdach. Swój udział w imprezie, która potrwa do środy 14 marca, zapowiedziały m.in. znane Krystyny, w tym piosenkarka Krystyna Giżowska, tancerka Krystyna Mazurówna z Paryża, aktorki Krystyna Kołodziejczyk i Krystyna Łubieńska. Łącznie spodziewanych jest około tysiąca Krystyn.

Choć główne obchody zaplanowano na wtorek, to Krystyny świętować będą już w poniedziałek. Wezmą udział w mszy świętej za duszę Krystyny Bochenek (pomysłodawczyni uroczystych obchodów imienin Krystyn, która zginęła w katastrofie smoleńskiej) i za Krystyny biorące udział w XV Jubileuszowym Zjeździe. Później wezmą też udział w odbywającej się na Uniwersytecie Rzeszowskim konferencji "Kobieto, kim jesteś we współczesnym świecie".

W programie imprezy znajdą się też występy i koncerty zespołów tanecznych i muzycznych, orkiestr dętych. Krystyny zwiedzą też różne muzea w Rzeszowie i okolicach, w tym Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie, gdzie będą degustować wyroby. Nie zabraknie popisów samych solenizantek. Tanecznie uzdolnione Krystyny wystąpią w rewii strojów świata, m.in. arabskich, brazylijskich, chińskich, egipskich, hawajskich czy indiańskich.

Leśniak-Moczuk dodała, że na pierwszą ochrzczoną w 2012 roku Krystynę czeka dyplom i specjalna nagroda.

- W Rzeszowie w ciągu 14 lat, czyli jak długo funkcjonuje ruch Krystyn, tylko 10 dziewczynkom nadano imię Krystyna. Wśród nich jest najmłodsza rzeszowska Krysia Psujek, licząca 7 miesięcy. Rodziców pozostałych Kryś prosimy o kontakt i zapraszamy na uroczystości imieninowe - dodała.

Natomiast mężczyźni, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystych Imienin Krystyn w Rzeszowie, zostaną uhonorowani tytułem "Rzeszowski Krystynian Pierwszy".

Zjazdy Krystyn odbywają się od 1998 roku, zazwyczaj w różnych miastach i w odmienny sposób. Dotychczas Krystyny świętowały swoje imieniny m.in. w Katowicach (dwukrotnie), Sopocie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Zakopanem i Szczecinie. Początek tradycji tego oryginalnego obchodzenia imienin Krystyny dała nieżyjąca już senator Krystyna Bochenek organizując w 1998 r. pierwszy zjazd w Katowicach. Obecnie przedsięwzięcie kontynuuje jej córka Magdalena.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Krystyny kontra księża - zwyciężyły kobiety
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.