Ks. Andrzej Draguła o słowach ks. Stańka: ta modlitwa brzmi bluźnierczo

Ks. Andrzej Draguła o słowach ks. Stańka: ta modlitwa brzmi bluźnierczo
(fot. youtube.com / Zjazd Gnieźnieński)
wiez.com.pl / ml

"Jakkolwiek byśmy interpretowali te słowa, jest to życzenie komuś śmierci, i to szybkiej" - pisze ks. Draguła w komentarzu na łamach "Więzi".

Duchowny odniósł się do kontrowersyjnych słów ks. Edwarda Stańka, który w homilii wygłoszonej w kościele sióstr felicjanek w Krakowie powiedział: "modlę się o mądrość dla papieża, o jego serce otwarte na działanie Ducha Świętego, a jeśli tego nie uczyni - modlę się o szybkie jego odejście do Domu Ojca".

DEON.PL POLECA
Zdaniem ks. Draguły słowa krakowskiego duchownego to przekroczenie pewnego Rubikonu. "Muszę przyznać, że odkąd przeczytałem te słowa, nie mogę się z nich otrząsnąć. Nie znam przypadku, by ktoś publicznie deklarował modlitwę o czyjąś rychłą śmierć - zwłaszcza duchowny o śmierć papieża" - napisał w felietonie.

Jak zauważył, modlitwa o szybką śmierć papieża jest czymś nieakceptowalnym, ponieważ dla każdego księdza papież jest ojcem.

"Wydawało mi się jednak, że w kraju, który zawsze tak bardzo szczycił się wiernością Rzymowi i który wydał świętego papieża, są nieprzekraczalne granice kontestacji" - napisał ks. Draguła.

Zauważył również, że sformułowanie o "odejściu do Domu Ojca" nasuwa jednoznaczne skojarzenie ze śmiercią Jana Pawła II. Zdaniem duchownego nie bez znaczenia jest również fakt, że słowa ks. Stańka zostały wypowiedziane w czasie homilii: "jest to bowiem nie tylko życzenie śmierci wyrażone słowami, ale modlitwa o śmierć - i to sformułowana w przestrzeni liturgii, w trakcie homilii"!

"Dla mnie - niestety - ta modlitwa brzmi bluźnierczo" - podsumował ks. Draguła.

Wypowiedź ks. Stańka wzbudziła wiele komentarzy. "Nie wyobrażam sobie, jak można połączyć życzenie śmierci papieżowi (jak i komukolwiek innemu) i za chwilę przyjęcia Ciała Pana Jezusa. Serio tego nie rozumiem. Nigdy nie zrozumiem, że homilia może być miejscem do rozprawiania się z innymi" - napisał jezuita, ojciec Grzegorz Kramer.

"Ostatnie trzy minuty tego kazania są takie, że pewien żaden biskup katolicki nie jest w stanie z nimi się zgodzić" - powiedział abp Grzegorz Ryś. Dodał, że gdyby te słowa miały się przełożyć na ocenę osoby ks. Stańka, to należy pamiętać o słowach Jezusa, który powiedział: "nie sądźcie, żebyście nie byli sądzeni". Zauważył także, że do poznania pełni motywacji krakowskiego kapłana niezbędne byłoby spotkanie z nim twarzą w twarz.

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wydał oficjalne oświadczenie w sprawie słów ks. Stańka.

"Z ogromnym bólem i żalem przyjąłem wiadomość o słowach, jakie pod adresem Ojca Świętego Franciszka wypowiedział niedawno ks. prof. Edward Staniek podczas homilii w kościele sióstr felicjanek w Krakowie. Tę sprawę poruszyłem podczas osobistej z nim rozmowy" - napisał arcybiskup Jędraszewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Gdy na chwilę przystaniesz, martwa litera Pisma ożyje

Ksiądz Andrzej Draguła komentuje Ewangelię bez pośpiechu. Uważnie przygląda się pojedynczym słowom i zastanawia się, co oznaczają one dla ludzi XXI wieku. Czy język Biblii i teologii...

Skomentuj artykuł

Ks. Andrzej Draguła o słowach ks. Stańka: ta modlitwa brzmi bluźnierczo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.