Ks. Chromy: podział wokół przyjmowania Komunii - wyzwaniem dla Kościoła

Ks. Chromy: podział wokół przyjmowania Komunii - wyzwaniem dla Kościoła
Fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / pk

Podziały wokół form przyjmowania Komunii św. jest dla Kościoła w Polsce wyzwaniem – powiedział KAI ks. Roman Chromy, sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP. Podczas obrad Episkopatu w Łodzi duchowny prowadził spotkanie na temat strategii duszpasterskiej w czasie i po pandemii.

Podczas dzisiejszych obrad biskupi obradowali w pięciu grupach tematycznych. Punktem wyjścia podczas spotkania na temat strategii po pandemii był dokument Papieskiej Akademii Życia z marca br., poświęcony temu wyzwaniu i powszechnemu braterstwu. Dokument bardzo mocno wskazuje na kruchość życia, jako odczucie powszechnie towarzyszące ludziom po wybuchu pandemii Covid-19.

W dyskusji biskupi dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z zaskakującym dla wszystkich wydarzeniami. Mówili o staraniach o to, by godzić wskazania służb sanitarnych, z życiem duszpasterskim, a więc by dbając o bezpieczeństwo wiernych zachować to, co jest misją Kościoła, a więc troskę o zbawienie dusz.

Z pandemią będziemy musieli się mierzyć zapewne przez wiele jeszcze miesięcy ale powinniśmy cały czas dzielić się doświadczeniami i współpracować - wskazywał ks. Chromy.

DEON.PL POLECA

"Chodzi też o budowanie jedności pomiędzy duchownymi i wiernymi, zarówno na płaszczyźnie duszpasterskiej jak i dogmatycznej, bo doświadczenie pandemii wskazało też na pewne napięcia, które zrodziło się we wspólnocie Kościoła, choćby wokół formy przyjmowania Komunii św." – powiedział duchowny.

Biskupi byli zgodni co do tego, że taka sytuacja stanowi wyzwanie do budzenia katechezy formacyjnej, i to skierowanej nie tylko do dzieci i młodzieży ale nade wszystko - katechezy dorosłych.

Jednocześnie ks. Chromy wyraził ubolewanie, że niektóre środowiska Kościoła z dystansem przyjęły wczorajsze oświadczenie Komisji liturgicznej Episkopatu o tym, że komunia na rękę nie jest profanacją.

Zdaniem duchownego, na doświadczenie pandemii można też spojrzeć pozytywnie, co brzmi nieco paradoksalnie. "Sytuacje graniczne ze swojej natury mają to do siebie, że dają do myślenia, dlatego uważam, że potrzebujemy sytuacji granicznych, żeby się ożywić i odczytywać teologię w danym kontekście, ‘wystawioną’ na próbę czasu" – ocenił duchowny.

"Pandemia ujawniła także braki w formacji, więc możemy patrzeć na nią również jako na zadanie i wyzwanie – stwierdził sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP. - Z takiej postawy wypływa chrześcijańska nadzieja, że Pan daje nam taki znak, przez który jak to bywało w dziejach - musimy przejść i na nowo w sobie odkrywać kerygmat Dobrej Nowiny" - podsumował ks. Roman Chromy.

Dwudniowe, 387. Zebranie Plenarne KEP odbywa się w dniach 5 i 6 października w Łodzi i Pabianicach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Ks. Chromy: podział wokół przyjmowania Komunii - wyzwaniem dla Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.