Kontrowersyjna akcja "STOP Komunii świętej na rękę". Są pierwsze komentarze

Kontrowersyjna akcja "STOP Komunii świętej na rękę". Są pierwsze komentarze
(fot. facebook.com)
facebook.com / jb

"NIE DA się sprofanować nieświadomie Komunii Świętej, a język jest tak samo godny jak ręce w kwestii przyjmowania. Stop fake news w dziedzinie teologii!" - pisze świecki filozof zaangażowany w życie Kościoła.

Wczoraj rozpoczęła się kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi - "STOP Komunii świętej na rękę!". Jak czytamy na stronie "jest ona wyrazem troski świeckich środowisk katolickich o oddawanie należnej czci Najświętszemu Sakramentowi Ciała i Krwi Pańskiej".

Inicjatorzy tłumaczą, że ich głos wypływa "z głębokiego zaniepokojenia eksperymentem, który pod pretekstem «ochrony zdrowia» prowadzi do podawania Wiernym Kościoła katolickiego Komunii Świętej na rękę". Sami przyznają, że taka praktyka była stosowana w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, ale pod szczególnymi warunkami. Wierny przed i po przystąpieniu do sakramentu mył dłonie, co miało zagwarantować, że przyjmie każdy okruch komunii i dzięki temu nie dojdzie do profanacji. Pomysłodawcy określają "najpełniejszą czcią do Najświętszego Sakramentu" przyjęcie Komunii świętej do ust i w postawie klęczącej.

Nie widzą oni żadnego uzasadnienia w obowiązujących obecnie przepisach sanitarnych. "Podawanie Komunii Świętej do ust jako bezpieczniejsze ze względów sanitarnych uznała m.in. grupa 21 lekarzy z Austrii oraz Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich we Włoszech" - czytamy.

DEON.PL POLECA

Organizatorzy akcji zachęcają do pobierania i udostępniania grafiki, na której znajdują się brudne ręce oraz Ciało i Krew Pańska oraz do modlitw wynagradzających za profanacje.

"Stowarzyszenie" jest organizacją prywatną

Ks. Szałanda odniósł się do akcji, przypominając komunikat kurii krakowskiej z 2008 roku. "Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi jest organizacją prywatną, założoną przez osoby świeckie, nie powiązaną instytucjonalnie z Kościołem i działającą na własną odpowiedzialność. Stowarzyszenie nie przedstawiło swego statutu do aprobaty władzy kościelnej, dlatego nie może być traktowane jako uznane przez Kościół stowarzyszenie wiernych (kan. 299 § 3)" - czytamy w nim.

Tymoteusz Pyda, świecki filozof: stop fake newsom w dziedzinie teologii

Kolejny komentarz pochodzi od Tymoteusza Pydy: "Szkodliwe i niepotrzebne. NIE DA się sprofanować nieświadomie Komunii Świętej, a język jest tak samo godny jak ręce w kwestii przyjmowania. Stop fake news w dziedzinie teologii!"

Przypomnijmy, że 7 miesięcy temu, na początku epidemii koronawirusa abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, zachęcał do przyjmowania Komunii świętej na rękę. 

"Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę" - mówił.

W czerwcu apelował podobnie: "Wyrażając radość ze zniesienia limitu wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych – zwłaszcza w niedzielnej Eucharystii – pragnę jednocześnie przypomnieć o dalszej konieczności stosowania prewencyjnych zasad bezpieczeństwa w duszpasterstwie, według zaleceń biskupa miejsca". 

"W tym kontekście zachęcam, aby jeden kapłan udzielał Komunii Świętej na rękę a pozostali kapłani udzielali odrębnie Komunii Świętej do ust. Jeśli jest obecny tylko jeden kapłan, proszę, aby udzielał Komunii Świętej najpierw osobom pragnącym przyjąć Ją na rękę, a później tym, którzy pragną przyjąć Komunię Świętą do ust" - mówił.

 

Przeczytaj więcej na ten temat na DEON.pl:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Skomentuj artykuł

Kontrowersyjna akcja "STOP Komunii świętej na rękę". Są pierwsze komentarze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.