Bp Zadarko: Komunia św. na rękę to nie zdrada Chrystusa, nie profanacja, nie protestantyzacja

Bp Zadarko: Komunia św. na rękę to nie zdrada Chrystusa, nie profanacja, nie protestantyzacja
(fot. https://episkopat.pl/)
4 miesiące temu
KAI / kk

To nie jest zdrada Jezusa Chrystusa, to nie jest profanacja, to nie jest odejście z Kościoła Katolickiego i protestantyzacja – o formie przyjmowania Komunii św. na dłoń mówił w Kołobrzegu podczas obchodów Uroczystości Bożego Ciała bp Krzysztof Zadarko.

11 czerwca kołobrzeskie obchody Uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Zadarki sprawowaną w bazylice Najświętszej Maryi Panny.

W procesji do czterech ołtarzy, nieco krótszej niż zwykle ze względu na obostrzenia epidemiczne, wzięło udział kilkaset osób, dając świadectwo wiary na ulicach miasta. Przemarsz uświetniły feretrony, chorągwie i dzieci sypiące kwiaty.

Podczas Mszy św. a także na zakończenie procesji, bp Zadarko domagał się od katolików wzięcia odpowiedzialności za jedność Kościoła. Podjął wzbudzający kontrowersje temat sposobu przyjmowania Komunii św. – na rękę lub do ust – dzielącej katolików.

Mówiąc o pandemii, która zmieniła życie w jego wielu aspektach, w tym również życie Kościoła, hierarcha zauważył, że jednym z przejawów tych zmian jest spór o Eucharystię, a zwłaszcza o formę przyjmowania Komunii św. na rękę, która mimo zarządzeń biskupów podyktowanych bezpieczeństwem sanitarnym, jest nieakceptowana przez niektórych wiernych, w tym – jak podkreślił kaznodzieja – ludzi gorliwych, będących świadkami wiary i zaangażowanych w Kościele.

Biskup Zadarko przypomniał, że zgorszenie formą kultu nie jest nowością, przeciwnie, było obecne już w historii narodu wybranego, a potem w czasach Chrystusa, gdy uczniowie mieli problem z akceptacją nakazu spożywania Chrystusowego Ciała.

Dając współczesny przykład osób, które nie są obecnie w stanie pokonać wewnętrznego oporu przed przyjęciem Komunii św. na dłoń, biskup przekonywał o dopuszczalności tej formy: – Tak też można, mało tego, tak trzeba i to nie jest zdrada Jezusa Chrystusa, to nie jest profanacja, to nie jest odejście z Kościoła Katolickiego i protestantyzacja – mówił, przestrzegając zarazem przed katastroficznymi wizjami upadku Kościoła.

Zgorszenie, które wywołało zdanie Jezusa Chrystusa "Kto spożywa Moje Ciało, ma życie wieczne", jak echo rozchodzi się przez wszystkie wieki w różnych sytuacjach, które nawet najpobożniejszym duszom wydają się nie do przyjęcia. Są ludzie, którzy nawet nie podejdą do Komunii św., bo zgorszenie, które w ich sercu się objawia, jest niepokonalne – stwierdził biskup i opatrzył to uwagą o bezsilności racjonalnej argumentacji, np. przypomnieniu wielowiekowej praktyki Kościoła przyjmowania Ciała Chrystusowego wyłącznie na rękę czy praktykowania tej formy przez papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI czy Franciszka.

To wszystko jest według hierarchy wezwaniem do jedności Kościoła, który celebrując uroczystość Bożego Ciała, ukazuje, że Komunia święta jest pokarmem na drodze do zbawienia. – Nie jest zaś ona prezentem od Boga za poprawną formę kultu i czci na kolanach, ale pokarmem, który daje nam siłę, byśmy następnie dawali świadectwo wiary, pobożności i miłości bliźniego.

Na koniec homilii biskup zachęcił zgromadzonych do modlitwy o wiarę eucharystyczną, zaś tych, którzy nadal mają dylemat odnośnie sposobu przyjmowania Komunii św., zachęcił do adoracji Najświętszego Sakramentu. – Czas poświęcony przed monstrancją, kiedy Jezus Chrystus jest wystawiony do publicznej czci, jest niezwykle błogosławiony. Tym, którzy mają wiele wątpliwości, którzy nadal mają dużo pytań, chciałbym powiedzieć: przyjdźcie, klęknijcie przed Najświętszym Sakramentem i tam wypowiedzcie swoje uczucia, a jednocześnie otwórzcie swoje umysły, by Eucharystia nas nie podzieliła, nie skłóciła, na tym najświętszym punkcie jakim jest relacja każdego z nas do Jezusa Chrystusa ukrytego w kawałku chleba.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Augustyn SJ
10,00 zł
9,99 zł

Wyjątkowy przewodnik, który pomoże nam spojrzeć na Eucharystię nie tylko jako obowiązek wierzącego człowieka, lecz przede wszystkim jako dar Chrystusowej miłości. Jednocześnie pozwoli odkryć, że celem uczestnictwa w niej jest przemiana naszego życia na wzór...

Skomentuj artykuł

Bp Zadarko: Komunia św. na rękę to nie zdrada Chrystusa, nie profanacja, nie protestantyzacja
Komentarze (14)
AM
~Anna Martinet
23 września 2020, 13:32
Mieszkam we Francji. Nigdy nie podobał mi się sposób udzielania komunii św. w Polsce. Ja nazywam to dystrybucją. Księża zazwyczaj robią to z pośpiechem, często prawie nie ma czasu na odpowiedzenie "amen". We Francji księża z godnością podnoszą przed wiernym hostię patrząc mu w oczy, zawsze jest czas na odpowiedzenie "amen", poczym kładą hostię do rąk. Na religii przed I Komunia dzieci są uczone w jaki sposób mają ułożyć ręce aby godnie przyjąć Pana Jezusa.
NE
~naser egiptus
15 czerwca 2020, 23:58
Błądzisz człowieczku i to bardzo , Chrystusowi naszemu Panu należny jest najwyższy szacunek . Niestety usilnie staracie się Go pozbawić . Czas najwyższy zamontować balaski w kościołach tam gdzie jest ich miejsce i dość już tej "diabelskiej modernizacji" !!!
JK
~Jan Kowalski
15 czerwca 2020, 15:57
Kościół żyje dzięki Eucharystii, a godne przyjmowanie Sakramentu Ołtarza jest źródłem niezmierzonych łask. Po Soborze Watykańskim II zatracono jednak poczucie świętości. Skutkiem jest dramatyczny zanik wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Komunii świętej i wielka plaga profanacji i znieważeń Boga eucharystycznego. Ta sytuacja domaga się pilnej naprawy, w pierwszej kolejności poprzez przywrócenie udzielania Sakramentu Ołtarza wyłącznie na kolanach i do ust!
MZ
~Marek Zen
13 czerwca 2020, 17:22
Bóg zapowiedział że w czasach ostatecznych dopuści działanie szatana na kościół jakiego nie było nigdy wcześniej.Masoneria zaciera ręce z głupoty naszych biskupów.
MG
~Monika Grochowska
13 czerwca 2020, 15:02
Ładnie, ładnie. Stygmatyzacja, ośmieszenie i wykluczenie osób, którzy mają PRAWO przyjąć Komunie Św. do ust. To juz na prawde nie jest smieszne.
PW
Piotr W
13 czerwca 2020, 22:11
A kto odbiera im to prawo, kto wyklucza? Bo ja jak na razie słyszę głosy zupełnie odwrotne, że na rękę nie wolno bo to profanacja. Jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś powiedział, że do ust nie wolno.
AW
~Anna Wiśniewska
14 czerwca 2020, 09:43
W którym konkretnym miejscu jest to ośmieszenie czy wykluczenie? Przecież tu nie ma ani słowa powiedzianego przeciw komunii do ust. Jest wyjaśnianie,że nie ma nic złego w przyjmowaniu komunii na rękę
IK
~Iza Kowalska
12 czerwca 2020, 22:01
Oj Deonie, nadal podejmowane są próby przekonania przez takie artykuły o przyjmowanie Ciała Pana Jezusa na rękę. Może jednak należałoby podjąć też próby przekazania informacji,że przyjmowanie Ciała Pana Jezusa na rękę powinno nieść za tym (na wzór obmycia naczyń liturgicznych) przyjęcie też ewentualnych okruszków z ręki, które są nadal Ciałem Pana Jezusa. To naprawdę największa Świętość i między innymi z tych powodów wymaga niezwykłego szacunku. Towarzystwo Jezusowe powinno o to szczególnie zadbać.
OS
~Ozjasz Silbernstein
12 czerwca 2020, 20:31
A co jak nie profanacja i protestantyacja? Przecież jest tam żywa obecności Jezusa Chrystusa więc należy się Jemu największy szacunek. Zresztą kapłani podczas Eucharystii puryfikują palce a czy świeccy przyjmujący na dłoń to robią ?
JP
~Jarosław Piechota
12 czerwca 2020, 20:23
Biskupi, dajcie spokojnie ludziom przyjmować Ciało Pańskie na kolanach i do ust. Ten trening postawy nie jest potrzebny. Aby kiedyś wam Chrystus nie powiedział że rozłamy w Jego Kościele robiliście.
AM
~Andrzej Mackiewicz
12 czerwca 2020, 12:58
Super : konkretnie i na temat.
JK
~Jan Kowalski
12 czerwca 2020, 09:14
Niestety ale ksiądz biskup się myli. Wątpliwości rozwiewa ks. Paweł Rytel-Andrianik rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w odpowiedzi na pytania: „Przypomina się, że „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust” (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, „Redemptionis Sacramentum", Instrukcja o tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią, 25.03.2004, nr 92). W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać (zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z dn. 12.03.2020)”.
RG
~Radek G.
13 czerwca 2020, 08:14
W którym miejscu ks. Biskup zakazał przyjmować do ust? Wyjaśniał tylko, że to ani grzech, ani profanacja.
PW
Piotr W
13 czerwca 2020, 15:17
Przecież nikogo nie zmusza, tylko tłumaczy, że nie ma nic złego w komunii na rękę.

Skomentuj artykuł

Bp Zadarko: Komunia św. na rękę to nie zdrada Chrystusa, nie profanacja, nie protestantyzacja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.