Jak poprawnie przyjąć Komunię świętą na rękę?

Jak poprawnie przyjąć Komunię świętą na rękę?
4 lata temu

W związku z szerzącym się koronawirusem Polski Episkopat wydał wytyczne zalecające przyjmowanie w najbliższym czasie Komunii na rękę. W związku z tym przypominamy wideo z instrukcją, jak to robić poprawnie. Obejrzycie i udostępnijcie znajomym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska
29,94 zł
49,90 zł

Kobiecość – siła, która zmienia świat

Kobieta w wielkim mieście to cykl osobistych i wzruszających wywiadów ze znanymi kobietami, które miały odwagę zawalczyć o swoje marzenia. To opowieść o sile miłości, trudnych relacjach, pasji zawodowej...

Skomentuj artykuł

Jak poprawnie przyjąć Komunię świętą na rękę?
Komentarze (31)
AF
~Antoni F.
13 czerwca 2020, 00:24
Bardzo dobre wyjaśnienie.
JB
Jerry Bo
17 marca 2020, 22:32
Jestem przekonany, że cześć dla Pana Jezusa jest największa, kiedy po pierwsze wchodzimy w Komunię świętą: 1) z sercem rozpalonym miłością, jak ołtarz, na którym płonie pochłaniający ogień i jak Tron, na którym zaraz zasiądzie Król królów i Pan panów, – z duszą pragnącą zjednoczenia w Duchu Świętym z Panem. Kiedy moje ciało przyjmuje w siebie Ciało i Krew, to moja dusza ma przyjąć w siebie Ducha Świętego. – z umysłem uniżonym, pełnym bojaźni przed majestatem Miłosierdzia Bożego, źródła wszelkiej Łaski, modlącym się, ale i oczekującym na spotkanie z Panem, 2) po uprzednim odpuszczeniu grzechów, żalu i woli przemiany życia, porzucenia składowych życia, które wiążą grzechem. 3) w „asystencji” Matki Bożej. Po tym wszystkim dopiero jest wymiar fizyczny, odzwierciedlający ten wewnętrzny, niefizyczny: psychiczny i duchowy. http://jezusimaryja.pl/o-przyjmowaniu-komunii-swietej/
JB
Jerry Bo
17 marca 2020, 22:32
Jestem przekonany, że cześć dla Pana Jezusa jest największa, kiedy po pierwsze wchodzimy w Komunię świętą: 1) z sercem rozpalonym miłością, jak ołtarz, na którym płonie pochłaniający ogień i jak Tron, na którym zaraz zasiądzie Król królów i Pan panów, – z duszą pragnącą zjednoczenia w Duchu Świętym z Panem. Kiedy moje ciało przyjmuje w siebie Ciało i Krew, to moja dusza ma przyjąć w siebie Ducha Świętego. – z umysłem uniżonym, pełnym bojaźni przed majestatem Miłosierdzia Bożego, źródła wszelkiej Łaski, modlącym się, ale i oczekującym na spotkanie z Panem, 2) po uprzednim odpuszczeniu grzechów, żalu i woli przemiany życia, porzucenia składowych życia, które wiążą grzechem. 3) w „asystencji” Matki Bożej, którą prosi się o wsparcie i uzdolnienie do przyjęcia Syna Bożego, tak jak Ona Go przyjęła. Po tym wszystkim dopiero jest wymiar fizyczny, odzwierciedlający ten wewnętrzny, niefizyczny: psychiczny i duchowy. http://jezusimaryja.pl/o-przyjmowaniu-komunii-swietej/
MK
~Michał Kowalski
10 marca 2020, 23:27
Profanacja i to podwójna! 1. Mam gdzieś tego koronawirusa, mogę się zarazić...ale Panem Jezusem nie będę gardził, i lekceważył jego ciała, "gdy Bóg jest z nami, któż jest przeciwko nam" Episkopat pomimo wszystko powinien zachować się z największą czcią dla Chrystusa nawet w obliczu takich dramatów. PRAWIDŁOWA POSTAWA TO RĘCE UŁOŻONE "NA KRZYŻ" NA KLATCE PIERSIOWEJ I UKLĘKNIĘCIE PRZED SAMYM NAJŚWIĘTSZYM SAKRAMENTEM, KLĘKANIA DO TYŁKA OSOBY PRZED NAMI UNIKAMY. 2. Żaden szafarz nie jest godny udzielania komunii świętej. Tylko święte kapłańskie ręce namaszczone olejem są godne to udzielania tego sakramentu.
JB
Jerry Bo
17 marca 2020, 22:36
Powiedz... czy rzemieślnik Józef i dziewczyna Maryja z Nazaretu byli godni trzymać Jezusa w swoich rękach? Dobrze, że Pan Bóg miał inne zdanie niż Ty, bo Jezus od początku musiałby się sam wychować, sam przytulać, sam myć, sam karmić i w ogóle sam robić wszystko... Szanujcie swoje ciała chrześcijanie! ciała które są Świątynią Ducha Świętego i Ciała Jezusowego. Szanujcie swoje ręce! Szanujcie przez mówienie o nich ze czcią, a nie z pogardą, bo ci którzy mówią o odkupionych przez Krew Chrystusa ciałach ludzkich z pogardą, wypowiadają słowa szatana i robią mu robotę siejąc zamęt w niedoświadczonych umysłach. W ciele człowieka, w tym w rękach człowieka, jest odciśnięte Imię Boga...
MS
~Mateusz Szamocki
17 czerwca 2020, 00:05
Mądry teologu! Kapłan ma ręce namaszczone tym samym olejem jak i pewnie twoja głowa i to dwa razy prawdopodobnie. Do namaszczania rąk kapłańskich używa się Krzyżma św. Ten sam olej jest używany do chrztu św. i bierzmowania. Zatem kapłan otrzymuje go po raz trzeci w swoim zyciu, gdyz jest znakiem nowego sakramentu. Jest znakiem ale nie jest jego konsekracją. Konsekracja na kapłana polega na nałożeniu rąk biskupa na jego głowę i wypowiedzeniu specjalnej modlitwy. Namaszczenie rąk jest tylko dopełnieniem tej czynności. Warto o tym wiedzieć.
~x. Łukasz Golec
10 marca 2020, 22:44
Episkopat przypomina o możliwości. Dlaczego Deonie manipulujecie?
AK
~Aleksander Kot
10 marca 2020, 19:00
Przyjmowanie Komunii na rękę jest niehigieniczne. Ludzie dotykają dłońmi różnych powierzchni, klamek, kaszlą, podają sobie znak pokoju a potem w te brudne dłonie przyjmują ciało Chrystusa. Wkładają je do ust a okruchy spadają na ziemię bo ministranta z pateną nie stoi.
PP
~parafianka podkarpackie
10 marca 2020, 18:07
A co jeżeli ksiądz nie myje rąk zanim pójdzie komunikować ?? Przecież widzę że przy ołtarzu obmywa ręce tylko jeden ksiądz a stoi ich 5-ciu przy ołtarzu a potem idą wszyscy do komunikowania ludzi.
AK
~Agnieszka Keder
10 marca 2020, 13:25
Nasz język tak czy tak nie jest godny. Rękoma grzeszymi mniej aniżeli jezykiem raniąc innych. Każdy człowiek jest grzeszny i marny. Skupmy się ma rachunku sumienia i spowiedzi aby przyjęta Komunnia była przyjęta czystym sercem :)
G
Grzegorz
10 kwietnia 2017, 21:31
Szkona, że zacna instrukcja nie wspomina NIC o partykułach, w których też jest obecny cały Chrystus. A te partykuły w ten sposób mogą lądować na ziemi :/
Maciej Śliwowski
28 października 2015, 04:52
Mieszkam w Stanach i od 40 lat przyjmuję komunię na rękę. Tutaj przed otrzymaniem jej należy głęboko się pokłonić, na słowa kapłana lub szafarza "Ciało Chrystusa" odpowiedzieć "Amen" i spożyć zaraz komunię, tak jak to powiedziano w tej prezentacji. W dodatku jest często opcja przyjęcia także Krwi Chrystusa podejmujc kielich ofiarowywany na uboczu przez szafarza, znowu słowa "Krew Chrystusa" i w odpowiedzi "Amen". Wbrew obawom higienicznej natury, zostało to potwierdzone, że złoto nie przyjmuje zarazków i obrzeże kielicha jest obcierane serwetką za każdym razem.
28 października 2015, 07:07
A po co ten kielich? Mozesz mi wytlumaczyć jaki jest jego cel.
jazmig jazmig
jazmig jazmig
28 października 2015, 10:23
No i ten zły obyczaj dotarł do Polski, a za nim jego skutki: spadek liczby powołań.
MW
Michał Wroński
27 października 2015, 23:42
Powiem Wam jak prawidłowo przyjmować Komunię na rękę: nie przyjmować Komunii na rękę.
28 października 2015, 07:08
Masz racje
MW
Maciej Wolny
10 kwietnia 2017, 00:37
To twoje zdanie ale tylko dla ciebie. Rób jak uważasz.  Mam odmienne zdanie i możemy nadal modlić sie w jedności, prawda?
Andrzej Ak
Andrzej Ak
27 października 2015, 15:40
Podczas jednych z nabożeństw Uwielbienia Jezusa przeżyłem doświadczenie, które mnie umocniło w świadomości świętości Ciała Bożego. Gdy Kapłan z Najświętszym Sakramentem zbliżał się do mnie poczułem przynaglenie, aby klęcząc nie patrzyć na Niego oczami ciała, lecz je zamknąć i spojrzeć oczyma duszy. Było to dla mnie dziwne lecz tak właśnie uczyniłem. Wówczas zabaczyłem i doświadczyłem po raz pierwszy Bóstwo Pana Jezusa zwykle ukrytego przed naszymi oczyma w Najświętszym Sakramencie (w tym Eucharystycznym opłatku). Energia jaką doświadczyłem, która wypływała z tego opłatka jest nie do opisania. I widziałem ją dokładnie w tym miejscu, w którym był Kapłan, gdy otworzyłem swoje oczy. To przeżycie wbiło mnie początkowo w osłupienie, dopiero po jakimś czasie zrozumiałem czego doświadczyłem. Jak więc przyjmować przenajświętsze Ciało Pana Jezusa? Jak najgodniej i z jak największą czcią w naszym sercu. Stąd chyba nie na rękę, lecz od razu do ust.
MW
Maciej Wolny
10 kwietnia 2017, 00:39
Doświadczenie obecności Pana nie determinuje sposobu Jego przyjmowania. Zresztą to doswiadczenie było tylko i wyłącznie prywatne, rób z nim co uważasz wg sumienia. Ale próba zobowiązywania innych do czegokolwiek byłaby nadużyciem.
jazmig jazmig
jazmig jazmig
27 października 2015, 14:58
Poprawnie i okazując szacunek, przyjmujemy komunię św. wyłącznie na klęczkach. Natomiast, jeżeli już przyjmujemy na rękę, to nie wygłupiajmy się i nie róbmy z tego problemu. Najprościej jest ustawić w kościele pojemniki z automatycznymi dozownikami. Ksiądz wsypie do nich komunikanty, a wierni podchodząc będą sobie je pobierali. Można wprowadzić jakiś automat, który po wrzuceniu monety wyda komunikant chętnemu. Przy okazji zostanie rozwiązany problem finansowania takiej wspólnoty. Przecież wg synodu Duch Święty rozlewa swoje łaski na wszystkich, więc właściciwie dlacego zakazywać przyjmowania komunii św. komukolwiek?
27 października 2015, 16:02
Dziś już można tak: [url]https://www.youtube.com/watch?v=mjTQ7YtmM7c[/url] Takze ten Twoj pomysł to za kilka lat w postępowych krajach zachodnich będzie wprowadzony w Kościele.
jazmig jazmig
jazmig jazmig
27 października 2015, 17:00
Jak widać, tam brakuje tylko automatu, który opisałem. Biednego pastora chyba rozboli palec od naciskania przycisku tego podajnika opłatków. No i drugi musi stać z ampułkami z winem, myślę, że można to też zautomatyzować. Rozwój idzie w tym kierunku, że kościoły zostaną zliwkidowane, a wierni przez internet będą oglądali mszę św. transmitowaną z plebanii. Obniży to koszty, a komunikanty można przecież zdalnie konsekrować, nie ma bowiem granic moc Boża. Taka msza będzie wyglądała w ten sposób, że odpalamy stronkę z transmisją, a na naszym stole jest opłatek i wino. We właściwym momencie,  po zdalnej konsekracji spożyjemy jedno i drugie. W ten sposób nie ruszając się z domu będziemy mieli zaliczoną mszę św. Spowiedź, w świetle uchwał ostatniego synodu stanie się zbędna, bo skoro mogą przyjmować komunię św. cudzołożnicy, to dlaczego nie mieliby móc przyjmować pozostali grzesznicy? Dzięki temu jeden ksiądz obsluży całą diecezję, a może i cały kraj.
28 października 2015, 07:09
Postępujący brak powołań moze spowodowac, iz tak będzie.
jazmig jazmig
jazmig jazmig
28 października 2015, 10:21
Skoro jest brak popytu, to jest i brak podaży.
MW
Maciej Wolny
10 kwietnia 2017, 00:41
Nie widzicie, że on szydzi i wkręca was w jałowa dyskusję? Zobaczcie inne jego posty. Straszne.
ŁD
Łukasz Dawidsik
27 października 2015, 13:47
A co robimy z Partykułami?
27 października 2015, 13:15
Warto popatrzeć na kondycję Kościoła w Holandii, Blgii, niemczech czy Francji. Na ilość faktycznej i formalnej apostazji. To da odpowiedź, dlaczego Komunia Św. na rekę jest złym pomysłem.
MW
Maciej Wolny
10 kwietnia 2017, 00:43
Odstępstwo od wiary nie jest powiązane ze sposobem przyjmowania Ciała Pańskiego. Kompletnie błedna diagnoza.
OK
~Oskar K
13 marca 2020, 11:20
Błędne szukanie związku przyczynowo-skutkowego jest bardzo częstym błędem poznawczym
MAŁGORZATA PAWŁOWSKA
MAŁGORZATA PAWŁOWSKA
27 października 2015, 13:09
Przyjmowanie Komunii Świętej na rękę w ogóle nie jest poprawne. Nawet jeśli wierni nie mają tej świadomości, to instynktownie (albo pod Bożym natchnieniem) nie chcą się uczyć złego traktowania Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. I chwała im za to. A Deon powinien się wstydzić za propagowanie tej pogańskiej praktyki.
27 października 2015, 10:41
Ojczulku, to co Ty mówisz, to jest tylko piękna teoria.  Niestety życie uczy czegoś innego. W Kościele Wschodnim, którego św. Jan Chryzostom jest przedstawicielem i Ojcem Kościoła teraz w ogóle nie ma możliwości przyjęcia Komunii św. na rękę. Wprowadzenie Komunii św. do ust wymusiło życie.  Niestety na Zachodzie widać wyraźnie, Komunia św. na rękę spowodowała zmiejszenie szacunku do Najświętszego Sakramentu.  Czasami zdarza się znaleźć najwet Najświętszy Sakrament pod ławkami. Trzeba pilnować, żeby dzieci się Komunią św. nie bawiły. Nie wspomnię o częstym braku dyspozycji. Reasumując, Kościół nie wprowadził Komunii św. do ust w wynku jakiegoś kaprysu, to życie i ludzie do tego się przyczynili, a Kościół stojąc na straży Sakramentów, starał się je chronić przed profanacją. A ta ma miejsce dzisiaj coraz częściej. Mieszkam na Zachodzie i widząc co się dzieje, jestem przeciwnikiem Komuni na rękę ze względu na sacunek do Njaświętszego Sakramentu.

Skomentuj artykuł

Jak poprawnie przyjąć Komunię świętą na rękę?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.