Ks. Ciereszko nowym biskupem w Białymstoku

Ks. Ciereszko nowym biskupem w Białymstoku
(fot. PAP/Artur Reszko)
8 lat temu
KAI / pz

Ks. prał. Henryk Ciereszko przyjął dziś święcenia biskupie w archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Było to pierwsze takie wydarzenie w tej świątyni od 33 lat. Sakry biskupiej udzielił 57-letniemu kapłanowi abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, współkonsekratorami byli Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore i białostocki abp Senior Stanisław Szymecki.

W homilii abp Ozorowski przypomniał historię archikatedry i archidiecezji białostockiej. Przywołując trudne powojenne lata archidiecezji oraz jej korzenie sięgające archidiecezji wileńskiej, dziękował Bogu za współczesny wzrost tych dwóch wspólnot kościołów lokalnych w Wilnie i Białymstoku Przypomniał także, że białostockiego duchowieństwa wyszli m. in. kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup gdański Sławoj Leszek Głódź i biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Nawiązując do nominacji nowego biskupa pomocniczego mówił: "Wielu było kandydatów do godności biskupa pomocniczego w Białymstoku. Duch Święty wybrał księdza Henryka Ciereszkę. A wszystko, co od Boga, zawsze jest najlepsze" - Arcybiskup białostocki prosił również zgromadzanych i cały Kościół białostocki o modlitwę w intencji nowego biskupa, "by nie poczuł się opuszczony w swych nowych obowiązkach".

- Obecny biskup nominat, który już całkowicie jest nasz (…), pozostaje mocno związany z tutejszym duchowieństwem i laikatem, a zwłaszcza z ks. Michałem Sopoćką, w którego beatyfikacji brał czynny udział i napisał o nim wiele stron - zaznaczył abp Ozorowski.

Hierarcha zaznaczył, że godność biskupów "nie jest sama dla siebie, lecz pozostaje w służbie Kościoła i świata". - Każdy biskup Jest posłany, by głosić Ewangelię Chrystusa słowem, czynem i przykładem życia. Biskup Henryk nadto ma być apostołem Bożego Miłosierdzia. Myślę, że sam błogosławiony Michał Sopoćko go o to prosi. Skoro zgłębił jego dzieła i poznał jego życie, skoro zna objawienia przekazywane świętej siostrze Faustynie, to po to, aby nimi się dzielił z innymi, a nie zamykał ich w szufladzie - mówił abp Ozorowski.

Biskupa elekta przedstawiali do święceń kapłani: ks. prałat Tadeusz Malinowski proboszcz z Kulesz i kolega z roku studiów oraz ks. Stanisław Niewiński, proboszcz parafii Lipina-Janowszczyzna, pochodzący z rodzinnej parafii nominata i ochrzczony tego samego dnia co on.

Następnie słowa Bulli papieskiej nominującej ks. Henryka Ciereszkę biskupem tytularnym Dices i pomocniczym w Białymstoku odczytał Arcybiskup Nuncjusz.

Po homilii zaczął się obrzęd święceń. Punktem kulminacyjnym było nałożenie rąk przez biskupów konsekratorów oraz modlitwa konsekracyjna. Bp Ciereszko został namaszczony olejem krzyżma świętego i otrzymał Księgę Ewangelii. Następnie nowo konsekrowanemu biskupowi nałożono pierścień i mitrę oraz wręczono pastorał.

Na uroczystości licznie przybyli arcybiskupi i biskupi z całej Polski i z Białorusi, kapłani, siostry zakonne oraz wspólnota Seminarium Duchownego. Archikatedrę białostocką wypełniły rzesze wiernych, wśród nich się parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, samorządowych, władze wyższych uczelni i instytucji oświatowych z całego województwa, przedstawiciele służb mundurowych oraz bractwa. Wśród przybyłych gości był prawosławny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Szczególne miejsce w świątyni zajęli rodzice biskupa elekta i rodzeństwo wraz z rodzinami oraz jego przyjaciele z Polski i z zagranicy.

Na zakończenie uroczystości odczytane zostały życzenia, które nadesłali kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk oraz kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany metropolita wrocławski.

Nowo wyświęcony biskup przyjął także życzenia, które złożyli mu przedstawiciele duchowieństwa, sióstr zakonnych oraz wierni świeccy.

W słowie wypowiedzianym do obecnych na Eucharystii bp Ciereszko przypomniał przewodnie słowa swego obrazka prymicyjnego zaczerpnięte z Listu do Koryntian (4, 1-2) z dopisanym na dole wezwaniem "Jezu, ufam Tobie". Pierwsze lata swej posługi kapłańskiej nazwał "jednym wielkim świętem".

Począwszy od jubileuszu 25-lecia kapłaństwa, dalsze postrzegał jako lata "coraz większego trudu i zmagań w trwaniu w wierności oddanej służbie kapłańskiej, po latach dojrzewania i dorastania do odkrywania z coraz większą pokorą, co znaczą słowa Chrystusa: «Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie» (Mt 11, 30)".

Hierarcha podkreślił, że w sposób szczególny pomagał mu "rozeznawać ślady miłosierdzia Bożego w życiu i w kapłaństwie bł. ks. Michał Sopoćko".

Zwracając się do kapłanów i biskupów zauważył, że posługa kapłańska i apostolska jest "na wskroś posługą miłosierdzia". Przypomniał, że tak jak Jezus Chrystusa objawił i rozlewał miłosierdzie Boga Ojca, tak i oni powinni jako pierwsi poznawać je, wielbić i naśladować. - Niczego innego nie pragnie i nie oczekuje od nas, biskupów i kapłanów. Nas pierwszych ogarnia promieniami swego miłosierdzia, przez naszą posługę chce to miłosierdzie rozlewać - mówił bp Ciereszko. Wszystkich prosił o modlitwę za siebie, za biskupów i kapłanów, aby pełnili swoją posługę w duchu miłosierdzia, takt potrzebnego współczesnemu światu.

Ks. prał. Henryk Ciereszko mianowany został przez papieża Benedykta XVI biskupem pomocniczym archidiecezji białostockiej i biskupem tytularnym Dices 17 listopada 2012 r. Nowy biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej ma 57 lat. Wykłada teologię fundamentalną w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku. Jest ojcem duchownym kapłanów archidiecezji. Przez lata prowadził badania nad postacią ks. Michała Sopoćki. Był wicepostulatorem jego procesu beatyfikacyjnego. Studiował zagadnienia Miłosierdzia Bożego, jego teologię i kult. Owocem tych badań są liczne publikacje książkowe.

Bp Ciereszko na swoją dewizę biskupią wybrał słowa z Psalmu 13: "Ja zaś zaufałem Twemu miłosierdziu". W jego herbie znajduje się krzyż na złoto-czerwonym tle z promieniami białym i czerwonym oraz słowa: "In misericordia Tuae speravit" (Zaufałem Twojemu Miłosierdziu).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Ciereszko nowym biskupem w Białymstoku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.