Ks. Czerny: czas na recepcję papieskiego Orędzia na Dzień Pokoju

Ks. Czerny: czas na recepcję papieskiego Orędzia na Dzień Pokoju
(fot. migrants-refugees.va)
KAI / kk

Wczorajszy Światowy Dzień Pokoju był wyjątkowy, bo po raz pierwszy został poświęcony problemowi migracji - zauważa ks. Michael Czerny SJ, podsekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Przeczytaj orędzie papieża na 51. Światowy Dzień Pokoju >>

 
Przyznaje, że choć papieskie Orędzie z tej okazji zostało opublikowane już w listopadzie, na razie nie znalazło wielkiego oddźwięku w świecie polityki. Franciszek będzie miał jeszcze jednak okazję, by powrócić do treści orędzia, choćby podczas dorocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym.
 

Zapytany, w jaki sposób jego dykasteria chce przekonać polityków, którzy w migrantach widzą przede wszystkim zagrożenie, potencjalnych terrorystów i obciążenie dla rynku pracy, ks. Czerny odpowiedział, że "przede wszystkim poprzez powtarzanie prawdy. Czyli, że wszystkie te zarzuty nie są prawdziwe. Są to argumenty używane dla krótkofalowych celów, ale to nie jest prawda".

"Większość ludzi, która się nad tym trochę zastanowi, odkrywa, że oni sami, albo ich przodkowie, dalsi czy bliżsi, też byli migrantami, uciekali z sytuacji, w których nie dało się żyć, szukali nowych szans na nowym miejscu. I jak mówi Ojciec Święty w ten sposób powstały nowe cywilizacje, nowe style życia" - dodaje jezuita.

"Zatem naszą rolą nie jest odpowiadanie na konkretne argumenty, bo to niczemu nie służy, lecz spokojnie i wciąż na nowo powtarzać pozytywne przykłady. A są ich tysiące" - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Czerny.

DEON.PL POLECA

* * *

14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To dobra okazja, żeby w naszych parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów szukają miejsca do życia w pokoju i bezpieczeństwie.
Dotrzyjmy z wyjątkową modlitwą i specjalnym formularzem Mszy świętej do wszystkich, przede wszystkich księży.
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
 
Ks. Czerny: czas na recepcję papieskiego Orędzia na Dzień Pokoju - zdjęcie w treści artykułu
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Czerny: czas na recepcję papieskiego Orędzia na Dzień Pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.