Ks. Dariusz Raś objął parafię Bazyliki Mariackiej

Ks. Dariusz Raś objął parafię Bazyliki Mariackiej
(fot. Klearchos Kapoutsis / flickr.com)
KAI / pz

Ks. Dariusz Raś, były sekretarz metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, został nowym proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Bazylikę Mariacką objął 11 grudnia. - Bez Boga i ewangelicznej perły wiary nie zbuduje swojego bezpiecznego domu i szczęśliwego życia żaden człowiek - mówił nowy proboszcz.

Na początku Mszy świętej został odczytany dekret ustanawiający ks. prałata Dariusza Rasia nowym archiprezbiterem parafii Mariackiej. Kard. Stanisław Dziwisz podczas homilii podziękował ks. infułatowi Bronisławowi Fidelisowi, który przez ponad 16 lat był duszpasterzem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Metropolita krakowski podziękował ks. prałatowi Dariuszowi Rasiowi, że przez ponad sześć lat - jako sekretarz metropolity krakowskiego - pełnił swoją funkcję kompetentnie i z poświęceniem. - Dałeś dowód rzetelności i odpowiedzialności. Jestem przekonany, że nowe wyzwania i zadania oraz związane z nimi trudy nie będą przeszkodą, ale będą Cię mobilizować do jeszcze większej samodzielności i dalszego rozwoju Twoich talentów - mówił kard. Dziwisz. - Na wzór Twoich poprzedników ukochaj tę świątynię, będącą prawdziwym skarbem Narodu, i staraj się w niej służyć społeczeństwu Krakowa i wszystkim przybywającym do niej - mówił hierarcha. - Pomagaj im odkrywać duchowe i artystyczne piękno świątyni oraz zapisane w niej dzieje narodu. Idąc w ślady Twojego poprzednika, podtrzymuj duszpasterskie i braterskie więzi ze wspólnotami zakonnymi, ubogacającymi swoją duchowością wspaniałą mozaikę parafii - dodał.

Kardynał zwrócił się do nowego proboszcza, żeby dbał aby Dobra Nowina docierała do wszystkich, którzy będą szukać motywów życia i nadziei w tej świątyni. - Pamiętaj szczególnie o ubogich, chorych i samotnych. Troska o nich wyróżniała zawsze parafię Mariacką - powiedział metropolita krakowski.

Nowy proboszcz Bazyliki Mariackiej podczas wystąpienia powiedział, że świątynia ta ze swymi licznymi legendami, hejnałem, dziełami sztuki, wśród których znamienite miejsce zajmuje ołtarz dłuta Wita Stwosza, budzi pokorę. - Zdaję sobie sprawę, że nie wolno nam utracić niczego z wielowiekowego dziedzictwa, tylko z Bożą pomocą je pomnażać, mając szczególnie na względzie ludzi ubogich, których wśród nas nigdy nie zabraknie - mówił.

- Kiedy mówimy Bazylika Mariacka, mamy przed oczami również wezwania wpisane w nurt nowej ewangelizacji, której życzył Kościołowi bł. Jan Paweł II. Kościół - wspólnota wierzących w Chrystusa - rozwija się w określonych warunkach społecznych i błędem byłoby zamykać się na świat, nie dostrzegać zmian i nie próbować dostosowywać języka przekazu Ewangelii do pokolenia młodych - powiedział ks. Dariusz Raś. Według niego, to nasze pokolenie winno ukazać prawdę Ewangelii generacji następnej, która nierzadko podważa kościelne prawdy i przykazania.

- Bez Boga i ewangelicznej perły wiary nie zbuduje swojego bezpiecznego domu i szczęśliwego życia żaden człowiek - uważa nowy proboszcz.

Zdaniem ks. Rasia, najpewniejszą drogą do serc i sumień nie tylko młodych ludzi jest tajemnica Bożego Miłosierdzia. - I kiedy myślimy Bazylika Mariacka, widzimy, że stanowi ona stały konfesjonał dla wielu krakowian i przyjezdnych, coraz częściej również zagranicznych gości - mówił.

Ks. Dariusz Raś podziękował kard. Dziwiszowi za ponad sześcioletnią służbę u jego boku. Swoją wdzięczność wyraził także parafianom, gościom, parlamentarzystom, samorządowcom, księżom i siostrom zakonnym, kolegom z rocznika, rodzinie i przyjaciołom.

Ks. Dariusz Raś (ur. 1969 r.) został wyświęcony w 1994 roku. Po krakowskim seminarium przez kilka lat był wikarym w Libiążu. Stamtąd dzisiejszy kardynał Kazimierz Nycz wysłał go na studia, na uniwersytet Santa Croce w Rzymie (Papieski Uniwersytet św. Krzyża), gdzie studiował komunikację społeczną i obronił doktorat. Po powrocie do Krakowa przez krótki czas był dyrektorem Radia Plus.

Po objęciu diecezji przez abpa Stanisława Dziwisza w 2005 roku został jego sekretarzem. Jest asystentem Katedry Teologii Mediów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ks. Dariusz Raś objął parafię Bazyliki Mariackiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.