Ks. Halík: Kościół potrzebuje nowej reformacji

Ks. Halík: Kościół potrzebuje nowej reformacji
(fot. Akademická farnost Praha – Salvátor / youtube.com)
KAI / jb

Żyjemy w czasach przypominających reformację i Kościół rzeczywiście potrzebuje nowej reformacji – uważa ks. Tomáš Halík. Czeski myśliciel uczestniczył w Letniej Szkole Teologii w Dubrowniku.

Podsumowując tę inicjatywę w rozmowie z Radiem Watykańskim, podkreślił, że było to bardzo cenne wydarzenie, ponieważ zgromadziło ono w jednym miejscu młodych teologów pochodzących przede wszystkim z krajów byłej Jugosławii. W ten sposób Kościół pomaga w przezwyciężaniu uprzedzeń i gojeniu powojennych zranień.

Ks. Halík przedstawił młodym teologom sytuację współczesnego Kościoła. Czeski duszpasterz zaangażował się w narodową drogę synodalną w Niemczech. Podkreśla on, że to co dzieje się dziś w Kościele może mieć wpływ na sytuację w świecie.

„Myślę, że chrześcijanie są bardzo ważną częścią ludzkości i że to, co dzieje się w Kościele, może mieć wpływ na cały świat – mówi ks. Halík. – W średniowieczu reformacja była demokratyzacją Kościoła, ale była też próbą demokratyzacji społeczeństwa. I myślę, że obecnie ekumenizm między chrześcijanami, ale także dialog międzyreligijny z tymi, którzy są poza Kościołem, z ludźmi poszukującymi, jest próbą kultury komunikacji, próbą dialogu z całą ludzkością. Żyjemy w świecie wzajemnie połączonym: łączy nas ekumenizm, technika, ale jednocześnie jesteśmy podzieleni, a podziały występują dziś nie tylko i nie przede wszystkim między Kościołami, ale także w samych Kościołach. Musimy przezwyciężyć te podziały, aby stworzyć kulturę braterstwa. Myślę, że wielkim przesłaniem pontyfikatu papieża Franciszka jest encyklika «Fratelli tutti». Musimy tym żyć szczególnie w dzisiejszym świecie”.

DEON.PL POLECA

Letnią Szkołę Teologiczną zainaugurował w 2019 roku ówczesny biskup Dubrownika - Mate Uzinić, a zorganizowała diecezjalna Rada ds. Kultury i Nauki. Tegoroczny temat brzmiał: „Wiara a polityka. Chrześcijanie w przestrzeni politycznej”. Uczestnicy, studenci i doktoranci - katolicy, prawosławni i protestanci - pochodzili z Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Słowenii i Czarnogóry. Celem wydarzenia było budowanie przestrzeni dialogu między chrześcijanami.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik

Wiara poza utartymi scenariuszami 

Czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa?
Czy wymuszony post od Eucharystii jest przejawem Bożej pedagogiki, a może uderzeniem w podstawy naszej wiary?
Czy współczesnego...

Skomentuj artykuł

Ks. Halík: Kościół potrzebuje nowej reformacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.