Ks. Józef Guzdek: "Prawda nie dała się zgładzić"

Ks. Józef Guzdek: "Prawda nie dała się zgładzić"
(fot. Signe Brockman / Foter / CC BY-SA)
KAI / pk

To muzeum będzie krzykiem niezgody na gwałt i na bezprawie, na przemoc i na zbrodnie ludobójstwa - powiedział podczas Mszy św. w Warszawskiej Cytadeli biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Mszą św. polową rozpoczęły się dziś uroczystości 76. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Jednym z punktów tegorocznych obchodów jest otwarcie Muzeum Katyńskiego, które odbędzie się w południe.

Na teren Cytadeli, którą przez wiele lat zajmowało Dowództwo Wojsk Lądowych, przybyli przedstawiciele Rodzin Katyńskich, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich z pocztami sztandarowymi.

W homilii bp Guzdek podkreślał, że w obozach jenieckich "nadzieja na uwolnienie i powrót do domu przemieszane były z depresją, załamaniem i wyczekiwaniem na śmierć". - Katyń, Smoleńsk, Charków, Twer i wiele innych miejsc kaźni przytłacza naszą wyobraźnię i rodzi pytanie "dlaczego?". Masowe groby w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni odsłoniły przerażającą prawdę o fizycznej zagładzie polskiej inteligencji: oficerów WP, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej, Straży Ochrony Kolei, prawników i urzędników państwowych - powiedział.

DEON.PL POLECA

Biskup polowy zauważył, że Zbrodnia Katyńska miała potrójny wymiar. - Oprawcy najpierw pozbawili życia polskich obywateli. Grzebiąc ich ciała w dołach śmierci, chcieli równocześnie zabić prawdę o straszliwej zbrodni i unicestwić pamięć o ofiarach - powiedział.

Biskup polowy przypomniał, że trzecim celem było zniszczenie rodzin uwięzionych. W tym celu umożliwiono jeńcom korespondencję z najbliższymi, w ten sposób próbowano ustalić adresy zamieszkania rodzin, aby je w odpowiedniej chwili aresztować i przewieźć do łagrów i obozów pracy na Syberii, Dalekiej Północy i stepach Kazachstanu.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że dzień otwarcia Muzeum Katyńskiego jest dniem tryumfu prawdy. - Ponad 40 tys. przedmiotów wydobytych z dołów śmierci, zgromadzonych w jednym miejscu, będzie przypominać o strasznej zbrodni, dokonanej na polskim narodzie. Dlatego mottem zorganizowanej wystawy są słowa: "Prawda nie dała się zgładzić". Orły z wojskowych czapek i guziki od mundurów przypominają, że na katyńskich cmentarzach spoczywają ci, którzy wiernie służyli Rzeczpospolitej - powiedział. Dodał, że odnalezione w katyńskich dołach medaliki, ryngrafy i krzyżyki są potwierdzeniem "wierności Bogu aż do końca".

Zdaniem bp. Guzdka otwarcie Muzeum Katyńskiego to także "dzień tryumfu rodzin pomordowanych". - To oni, mimo zakazów i szykan, nie spoczęli aż do chwili ukazania światu prawdy o Zbrodni Katyńskiej. Dziś, kiedy przekraczamy próg Muzeum Katyńskiego, pragniemy złożyć Wam hołd i wyrazy uznania za wytrwałość i niezłomność. Tak jak kiedyś, w trudnym czasie sowietyzacji Polski, tak i dziś Kościół katolicki jest z Wami. Modlitwą, trwałą pamięcią i słowem prawdy towarzyszy Waszym bliskim - ofiarom Golgoty Wschodu - powiedział.

Bp Guzdek podkreślił, że "sowiecki zamysł unicestwienia polskiej elity oraz ich rodzin nie powiódł się!". - Oni żyją także w sercach i pamięci rodzin. Żyją w pamięci narodu, żyją w naszej pamięci. Potwierdzeniem tego jest otwarte muzeum, które kolejnym pokoleniom będzie przypominać o Zbrodni Katyńskiej. To muzeum będzie krzykiem niezgody na gwałt i na bezprawie, na przemoc i na zbrodnie ludobójstwa - powiedział.

Na koniec zaapelował o budowanie świata pokoju. - Ożywieni nadzieją i miłością zabiegajmy o świat, w którym nikt nie będzie podważał fundamentalnych wartości. Tak budujmy przyszłość, aby już nigdy więcej nie trzeba było opłakiwać i upamiętniać śmierci niewinnie mordowanych - podkreślił.

Mszę św. koncelebrowali z bp. Guzdkiem abp Edmund Piszcz, arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej, a także kapelani Ordynariatu Polowego oraz duchowni związani z duszpasterstwem wśród środowisk katyńskich. W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele środowisk katyńskich, przybyli z całej Polski, m.in. członkowie Rodziny Katyńskiej i Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, kombatanci, żołnierze, funkcjonariusze policji, straży granicznej, harcerze i mieszkańcy Warszawy.

Po zakończeniu Eucharystii rozpocznie się widowisko poetycko-muzyczne pt. "Vinctis non victis - Pokonanym Niezwyciężonym". W południe odbędzie się uroczystość otwarcia i poświęcenia Muzeum Katyńskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Józef Guzdek: "Prawda nie dała się zgładzić"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.