Ofiary Kresów Wschodnich uczczeni w Sejmie
Sejm, który w piątek po godz. 10. wznowił obrady, głosować będzie m.in. nad zmianami, które pozwolą karać mandatami posłów i senatorów oraz m.in. prokuratorów. Na początku piątkowych obrad posłowie minutą ciszy uczcili pamięć osób pomordowanych w 1943 r. na Kresach Wschodnich.
- W lipcu 1943 roku nastąpiło apogeum fali zbrodni o znamionach ludobójstwa na Kresach Wschodnich Polski, których dopuściły się organizacje ukraińskich nacjonalistów i oddziały ukraińskiej powstańczej armii. W tym roku przypada 72. rocznica tych wydarzeń. Sejm polski składa głęboki hołd pomordowanym ze szczególnym okrucieństwem rodakom, obywatelom polskim i innych narodowości - powiedziała marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Posłowie będą głosować nad zmianami, które zakładają, że przyjęcie mandatu karnego albo uiszczenie grzywny za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji przez prokuratora, posła, senatora, RPD, GIODO lub szefa IPN automatycznie stanowiłoby oświadczenie o wyrażeniu przez niego zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności w tej formie. Oznacza to, że osoby te mogłyby zapłacić mandat drogowy w momencie zatrzymania przez służby drogowe.
Obecnie jest tak, że zgodę na to musi najpierw wyrazić: w przypadku posła, RPD, GIODO i szefa IPN - Sejm, w przypadku senatora - Senat, a jeśli chodzi o prokuratora (również prokuratora generalnego) - sąd dyscyplinarny.
Posłowie będą też głosować nad wnioskami o odrzucenie pięciu projektów - autorstwa m.in. SLD i PiS - które pod obrady Sejmu trafiły podczas poprzedniego posiedzenia, w wyniku decyzji wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha (SLD), który przejął wówczas na pewien czas obowiązki marszałka po rezygnacji Radosława Sikorskiego.
Projekty te zakładają m.in. podniesienie kwoty wolnej od egzekucji dla emerytów oraz umożliwienie wcześniejszego przejścia na emeryturę osobom, które mają odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy.
Po głosowaniach posłowie mają też wysłuchać informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2014 roku.
Skomentuj artykuł