Ks. Lombardi: problemem jest dostęp do wiarygodnych informacji ws. migracji

Ks. Lombardi: problemem jest dostęp do wiarygodnych informacji ws. migracji
(fot. PAP/Tytus Żmijewski)
KAI / PAP / kw

Problem jest w wiarygodnej informacji dotyczącej imigrantów - powiedział w Toruniu były rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. Podkreślił, że nie wie, czy Polska i Polacy są przeciwko przyjmowaniu uchodźców, ale wie o przyjmowaniu przez Polskę wielu imigrantów z Ukrainy.

"Nie jestem Polakiem, więc ciężko mi odpowiedzieć jako Polak. To bardzo konkretny temat i pytanie, ale postaram się odpowiedzieć generalnie. Problem jest w wiarygodnej informacji dotyczącej imigrantów, uchodźców. Bardzo często spotykamy się z informacjami nieprecyzyjnymi. Cały świat myśli, że do Włoch najwięcej uchodźców dociera z Afryki. Badania jednak pokazały, że tymi przybyszami w największej liczbie są osoby przyjeżdżające z Rumunii czy przez Rumunię. Nie mówimy więc o muzułmanach, ale o ortodoksach - prawosławnych" - podkreślił ks. Lombardi w odpowiedzi na pytanie dotyczące stanowiska Kościoła w sprawie przyjmowania przez poszczególne kraje uchodźców i niechęci Polaków w tej sprawie.

Dodał w rozmowie z dziennikarzami, że Polska przyjmuje wielu imigrantów z Ukrainy, co - jego zdaniem - pokazuje uczestnictwo w przyjmowaniu przybyszów.

"Nie wiem, czy Polska jest przeciw uchodźcom, ale wiem, że bardzo wiele osób przyjmuje z Ukrainy. Potrzeba w tym zakresie precyzyjnej, dobrej, konkretnej informacji, a nie takiej, która tylko będzie podlegała stereotypom myślowym, gdyż one nie przekazują prawdy" - wskazał ks. Lombardi.

DEON.PL POLECA

Ks. Lombardi pełnił funkcję rzecznika Stolicy Apostolskiej w latach 2006-2016. Obecnie jest prezesem "Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger - Benedykt XVI", która została założona z inicjatywy Benedykta XVI w 2010 roku.

W Toruniu duchowny uczestniczył we wtorek na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w konferencji naukowej "W poszukiwaniu prawdy. Od Mikołaja Kopernika do Benedykta XVI". Tematem jego referatu była prawda i media. Wśród uczestników konferencji byli m.in. biskup toruński Wiesław Śmigiel, biskup bydgoski Jan Tyrawa oraz emerytowany biskup toruński Andrzej Suski.

- Prawda jest fundamentem jakiejkolwiek komunikacji, bez prawdy komunikacja nie może istnieć - powiedział o. Federico Lombardi podczas międzynarodowej konferencji naukowej "W poszukiwaniu prawdy - od Mikołaja Kopernika do Benedykta XVI". Konferencja odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

O. Lombardi podkreślił, że konferencja poruszająca problem prawdy jest bardzo potrzebna i aktualna. - Konieczne jest podjęcie dialogu wobec wyzwań przed, którymi stawia nas dzisiejszy świat i dzisiejsza kultura - mówił o. Lombardi.

W dobie szerzących się wiadomości znanych jako fake news ważne jest budowanie wrażliwości na prawdę oraz na istotę komunikacji. - Prawda jest fundamentem jakiejkolwiek komunikacji, bez prawdy komunikacja nie może istnieć - dodał. Zaznaczył, że każde działanie zmierzające do wprowadzenia w błąd jest przeciwne naturze komunikacji.

Były rzecznik Watykanu zaznaczył, że w dobie szybkiego rozwoju środków społecznego przekazu odbiorcy szukają wiadomości, którym mogą zaufać. Ważne jest, by informacja była rzetelna. - Jestem zadowolony, że odbywa się taka dyskusja na temat rzetelności przekazywania informacji, czyli na temat prawdy - podkreślił.

- Każdy z nas staje przed pytaniem: co zrobić, żeby otrzymać informację, której możemy zaufać? Jest to istotny problem, z którego trzeba sobie zdawać sprawę - mówił o. Federico Lombardi. Podkreślił, że wielką rolę odgrywają tutaj dziennikarze, którzy powinni być osobami godnymi zaufania. Ich zadaniem jest budowanie wiarygodności, tylko wówczas wypełnią swoją misję w społeczeństwie.

Wśród prelegentów panelu głównego konferencji obok o. Lombardiego był prof. dr hab. Jacek Kubica, prorektor ds. Badań Naukowych Collegium Medicum UMK który mówił o poszukiwaniu prawdy w medycynie i ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz, z katedry teologii moralnej i duchowości Wydziału Teologicznego UMK, który podkreślił, że wiedza jest szczególną cnotą.

W swoim wystąpieniu o. Federico Lombardi przypomniał nauczanie Benedykta XVI, który podkreślał, ze filozofia i teologia nie mogą się ani mieszać ani wykluczać. - Rozum musi zostać otwarty na kwestie prawdy, dobroci sensu życia i Boga. Musi pozostać otwarty na fascynujący dialog ze współczesnością - mówił o. Lombardi. Podkreślił także, że "niebezpieczeństwem w poszukiwaniu prawdy jest presja interesów i użyteczności". Wskazał, ze poszukiwanie prawdy przez rozum jest właściwą częścią chrześcijańskiej tożsamości.

Poszukiwanie prawdy czasami sprowadza na manowce, prowadzi do przekraczania pewnych granic. Trzeba stawiać sobie pytania jak daleko nie jest zbyt daleko? - Tym, co pomaga jest etyka. Dążeniu do prawdy należy nałożyć "kaganiec" etyki - mówił prof. Jacek Kubica. Leczenie eksperymentalne związane jest ze świadomą i dobrowolną decyzją pacjenta.

Ks. prof. Mróz przypomniał słowa Mikołaja Kopernika, który powiedział, że "dążeniem uczonego, o ile ludzkiemu rozumowi pozwala na to Bóg, jest szukanie we wszystkim prawdy". Wskazał, że trzeba walczyć o jakość wiedzy, nie o jej ilość. Jeśli straci ona jakość to wszystkie stracą na tym wszyscy. Wszystkie nauki muszą bowiem ze sobą współpracować. - Potrzebujemy dialogu i współpracy a nie konfliktu i sporu - dodał.

Po wygłoszeniu referatów rozpoczęły się panele dyskusyjne w poszczególnych grupach tematycznych. Wśród prelegentów byli przedstawiciele środowisk uniwersyteckich z całej Polski.

Organizatorem konferencji jest Koło Naukowe Cooperatores Veritatis im. Benedykta XVI, Wydział Teologiczny UMK oraz Fondazione Vaticana Joseph Ratzinger-Benedetto XVI przy współudziale województwa kujawsko-pomorskiego. Celem konferencji było interdyscyplinarne spojrzenie na prawdę o Bogu, człowieku i świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Lombardi: problemem jest dostęp do wiarygodnych informacji ws. migracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.