Ks. Lombardi: to papież decyduje o tekstach swoich przemówień

Ks. Lombardi: to papież decyduje o tekstach swoich przemówień
(fot. © Mazur/catholicnews.org.uk)
KAI / pk

Słowa wypowiedziane spontanicznie przez Ojca Świętego są spisywane, nanoszone są ewentualne korekty, a jeśli wypowiedzi te mają duże znaczenie są aprobowane osobiście przez papieża - stwierdził rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ. Odniósł się do zarzutów, jakoby watykańskie Biuro Prasowe manipulowało słowami papieża.

Rzecznik Watykanu odniósł się do słów Ojca Świętego wypowiedzianych w czwartek (16 czerwca) wieczorem, podczas dorocznego kongresu diecezji rzymskiej. Odpowiadając na trzecie pytanie dotyczące tzw. kultury tymczasowości Franciszek, stwierdził dosłownie: "z tego względu większość naszych małżeństw sakramentalnych nie jest ważna". Natomiast w tekście opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej czytamy: "część naszych małżeństw sakramentalnych nie jest ważna".

Ks. Lombardi zaznaczył, że nie jest to manipulacja słowami papieża, ale zawsze spontaniczne wypowiedzi Franciszka są spisywane, a następnie poddawane korekcie, którą dokonuje osoba odpowiedzialna za papieskie przemówienia, aby sprawdzić język, czy też pewne nieścisłości, które należałoby doprecyzować.

- Kiedy chodzi o kwestie o pewnej doniosłości sprawdzany tekst zawsze jest przedstawiany osobiście Ojcu Świętemu - stwierdził rzecznik Stolicy Apostolskiej. Ks. Lombardi zaznaczył, że tak stało się w tym przypadku i tekst opublikowany przez Biuro Prasowe został wyraźnie zaaprobowany przez papieża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Lombardi: to papież decyduje o tekstach swoich przemówień
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.