Ks. Michalczyk zastąpi ks. dr. Niewęgłowskiego
Za lata posługi w duszpasterstwie środowisk twórczych, którego był inicjatorem i założycielem, podziękował dziś w Warszawie ks. dr Wiesław Al. Niewęgłowski. Na Mszy św. w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego i św. Andrzeja Apostoła na pl. Teatralnym zgromadzili się licznie artyści, którzy na koniec pożegnali swego duszpasterza gromkimi brawami.
Ks. Niewęgłowski dziękował wszystkim, z którymi pracował i pośród których był duszpasterzem przez 37 lat - od Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, które prowadził od 1975 roku. Zaznaczył, że jego posługa kapłańska nie ustaje i nadal będzie pasterzem dla wielu osób. "Będę obecny w waszym życiu na tyle, na ile włączycie mnie do niego" - powiedział.
Wspominał kard. Stefana Wyszyńskiego, który przyjął jego inicjatywę utworzenia duszpasterstwa środowisk twórczych w Warszawie i całym kraju, bł. Jana Pawła II, którego rady towarzyszyły twórcom i duszpasterzowi, bp. Władysława Miziołka oraz kard. Józefa Glempa i obecnego prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, za ich wsparcie i życzliwe rady. Odchodzący duszpasterz środowisk twórczych dziękował też artystom za ich zaangażowanie w dzieła charytatywne - zarówno w stanie wojennym, jak i teraz. Dzięki spektaklom "Ostry dyżur poetycki", które odbywały się na scenie Teatru Narodowego, ponad 313 tys. zł trafiło do potrzebujących dzieci.
Ks. Niewęgłowski wyraził też wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kościoła św. Brata Alberta Chmielowskiego i św. Andrzeja Apostoła, "jedynego kościoła twórców na świecie", który wybudowali oni sami. Mimo pożaru, udało się go szybko odbudować i obecnie ani budowa, ani odbudowa nie obciąża duszpasterstwa długami.
Ks. Niewęgłowski podsumował też miniony rok duszpasterski, w którym odbyło się 25 koncertów, kilka spektakli, panele, wykłady i promocje książek.
Zachęcał, by artyści nadal przychodzili na spotkania, od września organizowane już razem z jego następcą ks. Grzegorzem Michalczykiem. "Polecam wam mojego następcę, wspomagajcie go w tym dziele, które niech rośnie i się rozwija" - powiedział odchodzący duszpasterz. Modlił się również za zmarłych twórców i zachęcał do modlitwy w ich intencji.
71-letni dziś ks. dr Wiesław Al. Niewęgłowski w 1978 r., przy wsparciu prymasa Stefana Wyszyńskiego, zaczął tworzyć duszpasterstwo środowisk twórczych w Warszawie i w całej Polsce. Ks. prałata Niewęgłowskiego na stanowisku duszpasterza środowisk twórczych archidiecezji warszawskiej i rektora kościoła pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego i św. Andrzeja Apostoła zastąpi 48-letni ks. Grzegorz Michalczyk, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach Warszawskich, ojciec duchowny dekanatu laseckiego.
Pochodzący z parafii Zwiastowania Pańskiego na warszawskim Rakowcu ks. Michalczyk był duszpasterzem w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, najdłużej - przez 12 lat - pracował jako duszpasterz akademicki w parafii św. Jakuba na Ochocie. Jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Ks. Wiesław Niewęgłowski urodził się w 1941 r. w Zbuczynie koło Siedlec. Studiował filologię polską, teatrologię i teorię filmu na KUL. 24 maja 1970 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Wieloletni duszpasterz akademicki w kościele św. Anny w Warszawie. Od 1975 r. organizował Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Od 1987 r. jest duszpasterzem Środowisk Twórczych w Polsce.
Organizował spotkania Jana Pawła II z ludźmi kultury i nauki. Wykładał w Wyższych Seminariach Duchownych w Siedlcach i w Warszawie oraz w stołecznych uczelniach: Akademiach - Teatralnej, Sztuk Pięknych, Teologii Katolickiej i będącym jej kontynuacją Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także na Papieskim Wydziale Teologicznym. Od 1997 r. jest szefem programów katolickich w telewizji publicznej TVP3 i WOT. Jest członkiem PEN-Clubu i wielu stowarzyszeń twórczych. Napisał ok. 60 książek oraz wiele artykułów poświęconych teologii, sztuce, kulturze i mediom.
Skomentuj artykuł