Ks. Niewęgłowski o uniewinnieniu Nergala

Ks. Niewęgłowski o uniewinnieniu Nergala
ks. Wiesław Niewęgłowski (fot. Beax / wikipedia.pl)
KAI / wm

Każde działanie podlega normom etycznym i prawu - powiedział ks. prałat Wiesław Al. Niewęgłowski. Duszpasterz środowisk twórczych skomentował dla KAI dzisiejszy wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni w sprawie obrazy uczuć religijnych przez lidera grupy death metalowego zespołu Behemot.

W 2007 r. Adam Darski, używający pseudonimu Nergal podarł w klubie nocnym Pismo Święte nazywając je "księgą kłamstw" i rozrzucając wyrwane kartki. Sąd uznał ten czyn za "swoistą formę sztuki", oświadczył też, że "nie zamierza wyznaczać żadnych granic dla wolności wypowiedzi, wolności artystycznej i religijnej. Sentencją wyroku zdumiony jest ks. Niewęgłowski.

Wieloletni duszpasterz środowisk twórczych przypomina, że każdy czyn bez wyjątku podlega normom etycznym o ocenom z punktu widzenia etyki, a także paragrafów prawnych. Polskie prawo chroni zaś uczucia religijne obywateli. Fakt, że jakieś wydarzenie zostało zakwalifikowane przez sąd jako "wydarzenie artystyczne" nie oznacza, że jest poza dobrem i złem. Czy gdyby artysta, w ramach wolności wypowiedzi, chciał zjeść kogoś na scenie, to jego zachowanie też byłoby chronione jako wolność wypowiedzi? - pytał retorycznie ks. Niewęgłowski. - Wyrok sądu w Gdyni świadczy o braku elementarnego rozeznania, którym rządzi się świat, pomylenie hierarchii wartości - ubolewał duchowny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Niewęgłowski o uniewinnieniu Nergala
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.