Ks. Piotrowski o tym, dlaczego religia powinna być w szkole. Wymienił osiem powodów

Fot. lev dolgachov / depositphotos.com
KAI / tk

Uważam, że samo spotkanie, wysłuchanie i pogadanie z młodymi będzie większą wartością niż zrealizowanie tematu z podstawy programowej w szkole - napisał na swoim profilu na Facebooku ks. Radosław Piotrowski. Diecezjalny duszpasterz młodzieży z Siedlec wychodzi z propozycjami zmian, które warto wprowadzić przy okazji trwających w Polsce dyskusji.

Tak dla religii w szkole, ale…

  1. …max 1h tygodniowo (mówię o szkole średniej) – młodzi są „zajechani” godzinami spędzanymi w szkole i pracą poza nią. 1h w tygodniu w zupełności wystarczy do podjęcia próby katechizowania młodzieży.
  2. …podejmujemy lepszą pracę z młodzieżą przy parafiach. Tworzymy małe wspólnoty, w których młodzi pod okiem księży, sióstr zakonnych, katechetów będą podejmować dodatkową formację. Tworzymy nowe wspólnoty Ruchu Światło-Życie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży itp. Dajemy czas i przestrzeń dla młodych poza szkołą. Nie musi to być od razu druga godzina katechezy. Osobiście uważam, że samo spotkanie, wysłuchanie i pogadanie z młodymi będzie większą wartością niż zrealizowanie tematu z podstawy programowej w szkole.
  3. …podejmujemy dyskusję dotyczącą zmian programowych w katechezie szkolnej. Zapraszamy do dyskusji księży, siostry zakonne, katechetów pracujących! w szkołach oraz młodych do rozmowy i tworzenia odchudzonej i uaktualnionej podstawy programowej do nauczania religii w szkole.
  4. …podejmujemy się solidnej oceny sposobu prowadzenia katechezy przez księży, siostry zakonne, katechetów świeckich. Wiemy dobrze, że wielu z nas się po prostu nie nadaje do pracy w szkole, a uczymy, ponieważ nie ma komu i trzeba wypełnić siatkę godzin. Stąd takie sytuacje jak te opisywane czasami na różnych portalach internetowych o katechezie „widmo” lub o lekcji „na macie” - macie czas i róbcie, co chcecie.
  5. …podejmujemy dyskusję o sposobie oceniania na lekcji religii i jej konieczności. Osobiście mega ciężko przychodzi mi robienie sprawdzianów z religii, a co za tym idzie, mam kłopot z wystawieniem ocen na koniec. Nie lubię, gdy młodzi czują się na moich lekcjach jak na innych przedmiotach i robią wszystko (włącznie ze ściąganiem), aby tylko „zaliczyć” przedmiot. Czy naprawdę o to w katechezie chodzi?
  6. …uczymy się towarzyszyć młodym, a nie tylko być ich nauczycielami. W katechezie zawsze powinno być miejsce dla młodych, na ich pytania, myśli, a nawet wyraz niezgody. Jezus uczył, pozwalając swoim uczniom pytać, wątpić, a nawet odejść. Nie oceniał i nie pisał do proboszczów „donosów”, że ci nie pojawili się na katechezie.
  7. ….nie zgadzamy się jednak na całkowite wyrzucenie lekcji religii, księży, sióstr zakonnych i katechetów świeckich ze szkoły. Wszystkim tym, którzy tak twierdzą, polecam porozmawiać nie tylko z młodymi, ale również z innymi pracownikami szkoły w tym dyrektorami placówek o tym, jak ważną funkcję spełniają katecheci zarówno w środowisku uczniowskim jak i całej społeczności szkolnej, dźwigając nieraz różne inne obowiązki szkolne na swoich barkach.
  8. …jeśli zajdzie taka potrzeba, zapytajmy obywateli w referendum o miejsce katechezy w szkole. Dobrze wiemy, że usunięcie religii ze szkoły to postulat partii lewicowej, który cała koalicja przyjęła niejako w posagu. Za Lewicą i jej postulatami głosowało 1 859 018 obywateli z 21 596 674, którzy oddali swój głos! Nie możemy zgodzić się na tworzenie przez nich tzw. nowego ładu w szkole, bez naszego zdecydowanego i głośnego wyrazu sprzeciwu.

Kilka, no może kilkanaście słów ode mnie. Chciałem o tym napisać, bo wydaje mi się, że można całe to zamieszanie i dyskusję, która trwa obecnie w Polsce, dobrze wykorzystać. Może to jest i działanie Boga, który chce rękami niewierzących, zmusić nas do solidnej pracy i reformy tego, co jak wszyscy widzimy, przestało „działać”.

Źródło: KAI / tk

DEON.PL POLECA

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Piotrowski o tym, dlaczego religia powinna być w szkole. Wymienił osiem powodów
Komentarze (13)
BM
~Biały Miś
18 marca 2024, 17:01
Jeden z powodów dlaczego religia nie powinna być w szkole - szkoła ma być i ponoć jest świecka , wszystko w temacie.
JJ
~Jmk232 Jmk
23 lutego 2024, 11:42
Kto będzie woził dzieci na dodatkowe zajęcia do salek katechetycznych? Zostaną tylko najbardziej wytrwali i tego się boimy, że nasza wiara jest marna. Nie mówię już o tym że trzeba by opłacić salę i katechetów z kieszeni rodziców. Niestety wliczanie do średniej dyskryminuje uczniów nieuczęszczających na religię. Oni nie mogą łatwo podciągnąć średniej. Dobrze wiemy jaka jest średnia ocen z religii. Jakość katechezy wymaga wiele do życzenia.
AM
~Agnieszka Mrozowska
20 lutego 2024, 19:18
Opinia jednego z antyklerykałów piszących komentarze na Deonie: "zgadzam się prawie ze wszystkimi postulatami księdza. To piękne i wartościowe postulaty. Oprócz jednego. Nie zgadzam się aby religia była w szkole. Pozostałe postulaty są jak najbardziej dla mnie do przyjęcia"
IM
~I M
22 lutego 2024, 09:36
Rodzicom i uczniom pasuje, żeby religia była w szkole ze względów logistycznych.
J.
jmk232 .
23 lutego 2024, 11:47
Ze względów logistycznych można uczestniczyć w mszy w domu na telewizorze. Wiara wymaga poświęcenia a nie Wygody. Jeśli poza szkołą lepiej zbudować wspólnotę to czemu nie?
JL
~Jan Lasocki
23 lutego 2024, 13:42
Otóż nie można. Papież bardzo jasno wyraził swoją negatywną opinię o "wirtualnym chrześcijaństwie" i Mszy oglądanej w telewizji przez osoby, które mogłyby pójść do kościoła. Lepiej budować wspólnotę wiary w szkole i nie przejmować się obłudnym płaczem tych, którym bardzo zależy na oderwaniu dzieci od wiary.
JM
~Jola Mała
20 lutego 2024, 18:07
Jestem nauczycielką w liceum i wiem ile dobra dzieje się za sprawą nauczycielek religii w naszej szkole. Jedna od podstaw budowała wolontariat. Nasi uczniowie angażują się pomagając starszym, dzieciom w nauce, schorowanym w DPS. Druga jest tak ciepłą i mądrą osobą, że nawet uczniowie, którzy nie mają z nią zajęć przychodzą żeby z nią porozmawiać, poszukać pomocy w trudnych chwilach. Jedna z nich straci pracę gdy zostanie Jedna godzina religì w szkole. Będzie to strata dla szkoły i uczniów
LH
~Leon Hedwig
22 lutego 2024, 20:04
Niech się pani nie martwi. Nic jeszcze nie jest postanowione, ani rozporządzone. Do kwietnia kiedy ustala się siatkę godzin w szkole na nowy rok szkolny jeszcze daleko. Episkopat naciska, Premierowi trochę się już ręce pocą, panie ministry mogą w każdej chwili stracić swoje stołki. Pan Bóg jest większy niż Koalicja, Trzecia Droga i Lewizna razem wzięte
NW
~Nataniel Wójcik
23 lutego 2024, 13:45
Przecież to nie dyrektor, tylko Proboszcz parafii, na terenie której leży szkoła decyduje, kto uczy religii. To nie dyrektor zwolni jedną z pani koleżanek. To nie dyrektor zastąpi ją księdzem wikariuszem, bo kobieta zawsze może się przekwalifikować do uczenia innego przedmiotu, a ksiądz przecież potrzebuje być zatrudniony i ubezpieczony z myślą o przyszłej emeryturze.
AI
~Andrzej Ilczuk
19 lutego 2024, 22:36
Tu się z księdzem zgodzę w 100%. Uważam, że to odważny głos osoby, której zależy na zbawieniu dusz. A młodość to ważny okres w życiu wiary. Jeśli nie damy tym ludziom Boga, to być może ich kairos przejdzie obok. Widzę, że ksiądz nie walczy o godziny lekcji religii tylko o tę młodzież. To dobra strategia. Ciekawe ilu katechetów podziela ten pogląd?
KD
~Karol Dębski
19 lutego 2024, 21:10
Fikcja akceptowana przez Kościół od lat . Bierzmowamie młodzieży 100 % - uczestnivzenie bierzmowanych we Mszy Św. 15 % . Jeśli chodzi o katechezę to poziom nauczania jest bardzo niski. Katecheta u mojej córki nie radził sobie z dyscypliną , na lekcji był bałagan , uczniowie go wyśmiewali , nie słuchali się. Połowa klasy wypisała się z religii.
K.
~Ks . Daniel Kosko
19 lutego 2024, 20:13
Zgadzam się z księdzem jako katecheta uczący już ponad 20 lat . Zawsze czułem się sam bez wsparcia wydziału katechetycznego diecezji.Oni zatrzymali się na latach 90. Czy biskupi mogą zrozumieć że nauczanie religii ( jak na zachodzie Euopy) to nie to samo co katecheza. Katecheza to głoszenie Dobrej Nowiny tym , którzy otworzyłi serca lub szukają Boga. Temat złych katechetów , a szczególnie księży ,którzy nie mając zdolności do nauczania w szkole byli moralnie przymuszani by iść do szkołÿ , to jest temat tabu.
DH
~Daria H.
19 lutego 2024, 18:46
Ogólnie referendum mogliby być zrobione, ale myślę, że ksiądz bardzo by się zdziwił jego wynikiem.