Ks. Piotrowski o tym, dlaczego religia powinna być w szkole. Wymienił osiem powodów

Ks. Piotrowski o tym, dlaczego religia powinna być w szkole. Wymienił osiem powodów
Fot. lev dolgachov / depositphotos.com
KAI / tk

Uważam, że samo spotkanie, wysłuchanie i pogadanie z młodymi będzie większą wartością niż zrealizowanie tematu z podstawy programowej w szkole - napisał na swoim profilu na Facebooku ks. Radosław Piotrowski. Diecezjalny duszpasterz młodzieży z Siedlec wychodzi z  propozycjami zmian, które warto wprowadzić przy okazji trwających w Polsce dyskusji.

Tak dla religii w szkole, ale…

  1. …max 1h tygodniowo (mówię o szkole średniej) – młodzi są „zajechani” godzinami spędzanymi w szkole i pracą poza nią. 1h w tygodniu w zupełności wystarczy do podjęcia próby katechizowania młodzieży.
  2. …podejmujemy lepszą pracę z młodzieżą przy parafiach. Tworzymy małe wspólnoty, w których młodzi pod okiem księży, sióstr zakonnych, katechetów będą podejmować dodatkową formację. Tworzymy nowe wspólnoty Ruchu Światło-Życie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży itp. Dajemy czas i przestrzeń dla młodych poza szkołą. Nie musi to być od razu druga godzina katechezy. Osobiście uważam, że samo spotkanie, wysłuchanie i pogadanie z młodymi będzie większą wartością niż zrealizowanie tematu z podstawy programowej w szkole.
  3. …podejmujemy dyskusję dotyczącą zmian programowych w katechezie szkolnej. Zapraszamy do dyskusji księży, siostry zakonne, katechetów pracujących! w szkołach oraz młodych do rozmowy i tworzenia odchudzonej i uaktualnionej podstawy programowej do nauczania religii w szkole.
  4. …podejmujemy się solidnej oceny sposobu prowadzenia katechezy przez księży, siostry zakonne, katechetów świeckich. Wiemy dobrze, że wielu z nas się po prostu nie nadaje do pracy w szkole, a uczymy, ponieważ nie ma komu i trzeba wypełnić siatkę godzin. Stąd takie sytuacje jak te opisywane czasami na różnych portalach internetowych o katechezie „widmo” lub o lekcji „na macie” - macie czas i róbcie, co chcecie.
  5. …podejmujemy dyskusję o sposobie oceniania na lekcji religii i jej konieczności. Osobiście mega ciężko przychodzi mi robienie sprawdzianów z religii, a co za tym idzie, mam kłopot z wystawieniem ocen na koniec. Nie lubię, gdy młodzi czują się na moich lekcjach jak na innych przedmiotach i robią wszystko (włącznie ze ściąganiem), aby tylko „zaliczyć” przedmiot. Czy naprawdę o to w katechezie chodzi?
  6. …uczymy się towarzyszyć młodym, a nie tylko być ich nauczycielami. W katechezie zawsze powinno być miejsce dla młodych, na ich pytania, myśli, a nawet wyraz niezgody. Jezus uczył, pozwalając swoim uczniom pytać, wątpić, a nawet odejść. Nie oceniał i nie pisał do proboszczów „donosów”, że ci nie pojawili się na katechezie.
  7. ….nie zgadzamy się jednak na całkowite wyrzucenie lekcji religii, księży, sióstr zakonnych i katechetów świeckich ze szkoły. Wszystkim tym, którzy tak twierdzą, polecam porozmawiać nie tylko z młodymi, ale również z innymi pracownikami szkoły w tym dyrektorami placówek o tym, jak ważną funkcję spełniają katecheci zarówno w środowisku uczniowskim jak i całej społeczności szkolnej, dźwigając nieraz różne inne obowiązki szkolne na swoich barkach.
  8. …jeśli zajdzie taka potrzeba, zapytajmy obywateli w referendum o miejsce katechezy w szkole. Dobrze wiemy, że usunięcie religii ze szkoły to postulat partii lewicowej, który cała koalicja przyjęła niejako w posagu. Za Lewicą i jej postulatami głosowało 1 859 018 obywateli z 21 596 674, którzy oddali swój głos! Nie możemy zgodzić się na tworzenie przez nich tzw. nowego ładu w szkole, bez naszego zdecydowanego i głośnego wyrazu sprzeciwu.

Kilka, no może kilkanaście słów ode mnie. Chciałem o tym napisać, bo wydaje mi się, że można całe to zamieszanie i dyskusję, która trwa obecnie w Polsce, dobrze wykorzystać. Może to jest i działanie Boga, który chce rękami niewierzących, zmusić nas do solidnej pracy i reformy tego, co jak wszyscy widzimy, przestało „działać”.

DEON.PL POLECA
Źródło: KAI / tk

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Karolina Korwin Piotrowska

Wszyscy wiedzieli. Wszyscy milczeli. Coś wreszcie pękło.

„Pani, jak na kobietę, to nawet nie jest głupia!”. „Szkoda, że tych tłustych nóg nie możesz sobie obciąć”. „To dzięki jej nieuctwu będziemy wszyscy tu stać do rana”....

Skomentuj artykuł

Ks. Piotrowski o tym, dlaczego religia powinna być w szkole. Wymienił osiem powodów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.