Kard. Nycz: Powinna być respektowana autonomia Kościoła i państwa

Kard. Nycz: Powinna być respektowana autonomia Kościoła i państwa
Fot. Polskie Radio / YouTube
PAP / pk

W czasie noworocznego spotkania z samorządowcami kard. Kazimierz Nycz powiedział, że w podstawowych punktach autonomia Kościoła i państwa powinna być respektowana. Zaznaczył, że na przechyleniu w jednym czy w drugim kierunku zawsze tracą obie strony.

Składając w czwartek w Domu Arcybiskupów Warszawskich noworoczne życzenia samorządowcom, metropolita warszawski zwrócił uwagę, że "niejasność i spory, niedookreślony zamęt, w którym ostatnio żyjemy, czasem jest gorszy niż określone zło". Według niego dotyczy to nie tylko toczącej się wojny na Ukrainie i w Strefie Gazy, ale również w Europie, a nawet "nie brakuje go w Polsce".

DEON.PL POLECA
Zaznaczył, że ostatnie tygodnie nie są proste dla samorządowców i dla zwykłych wiernych. - Podziały idą bardzo głęboko wśród świeckich, ale także księży - zwłaszcza w kwestii tematów, które ich dotyczą, bo trudno, żeby nie reagowali na sprawy społeczne czy polityczne - powiedział hierarcha.

Kard. Kazimierz Nycz: Zamętu nie brakuje także w Kościele

Kard. Nycz zwrócił uwagę, że zamętu nie brakuje także w Kościele. - Stawia on znaki zapytania ludziom w kwestii rzymskiej - papieża Franciszka, synodu o synodalności, ale także kwestii relacji Kościoła lokalnego, jakim jest Kościół katolicki w Polsce do państwa jako takiego, w tym również samorządu - powiedział.

Metropolita warszawski przypomniał, że zgodnie z zasadą konkordatu, która - jak zaznaczył - "jest także zasadą soborową, istnieje autonomia Kościoła i państwa, która w podstawowych punktach powinna być respektowana".

- Na jednym czy drugim przechyleniu zawsze tracą obie strony - po głowie dostaje strona państwowa, ale też Kościół, co niestety obserwujemy przy różnych okazjach - ocenił.

Kardynał odniósł się także do zbliżających się wyborów samorządowych. Przypomniał, że celem działania osób piastujących władzę "powinno być zawsze dobro wspólne miasta czy gminy".

- Chciałbym, żebyśmy mogli mądrze kibicować w waszej kampanii przede wszystkim poprzez refleksję, modlitwę, ciszę i życzliwość - oświadczył.

- Od 17 lat jestem w Warszawie i nigdy, poza jakimiś drobnymi sprawami, nie było problemów na styku samorząd i Kościół diecezjalny. Wręcz przeciwnie, spotykałem się z ogromną życzliwością - powiedział kard. Nycz.

Kard. Nycz o religii w szkole

Metropolita warszawski powiedział, że "współpraca między parafią a samorządem jest nieunikniona", ale - jak podkreślił - "powinna być prowadzona przy poszanowaniu pewnych zasad i współpracy". Wśród zagadnień wspólnej aktywności wymienił oświatę, działalność charytatywną i troskę o kulturę.

- Dyskusja wokół oświaty, w tym również obecność religii w szkole, rozpędza się i nie wiadomo, gdzie się zatrzyma - powiedział kardynał. - Myślę, że tą dziedziną zainteresowany jest także samorząd - dodał.

Zaznaczył, że kwestie, które są nierozwiązane, nieprzedyskutowane, nieomówione stają się z czasem tym, co może poróżnić osoby i zepsuć wzajemne relacje.

Metropolita warszawski podziękował także samorządowcom za ich wsparcie w zakresie utrzymania i renowacji zabytkowych świątyń. Poinformował, że samorząd przeznaczył na to blisko 40 mln zł.

W czasie spotkania referat na temat zadań samorządów według nauki społecznej Kościoła katolickiego wygłosił bp Piotr Jarecki.

W spotkaniu wziął także udział biskup pomocniczy Rafał Markowski.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: Powinna być respektowana autonomia Kościoła i państwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.