Ks. prof. Fundowicz o Funduszu Kościelnym

KAI / drr

Trudno wyobrazić sobie obustronne relacje bez wcześniejszej uzgodnień - uważa ks. prof. Sławomir Fundowicz, odnosząc się do doniesień prasowych o zapowiedzi likwidacji Funduszu Kościelnego bez porozumienia ze stroną kościelną. Dzisiejsza "Rzeczpospolita" napisała, że Piotr Kołodziejczyk, wiceminister administracji i cyfryzacji po raz pierwszy oficjalnie przyznał, że likwidacja Funduszu Kościelnego, finansującego składki ubezpieczeniowe duchownych, ma się odbyć bez uzgodnień z Kościołem.

Jak podkreślił wykładowca w Katedrze Prawa Administracyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zwrócił uwagę, w kilku sytuacjach w ostatnim czasie rząd zdał sobie sprawę, że wprowadzanie przepisów prawa bez konsultacji społecznych nie przyczynia się do jego dobrego wizerunku. - Wypowiedzi wiceministra mogą budzić poważny niepokój co do dalszego procesu legislacyjnego w tej sprawie. Czy można działać w stosunku do kogoś bez relacji, nawet w przypadku tzw. protokołu rozbieżności? Nie można stanowić prawa, jeśli projekt jego zmian nie jest wcześniej przedmiotem obustronnych obrad - powiedział ks. Fundowicz w dzisiejszej rozmowie z Radiem Plus Radom.

Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego stwierdził ponadto, że wszelkie sprawy kościelne związane z działalnością Funduszu są budowane na zasadzie dwustronnych porozumień. - W stosunku do innych Kościołów jest to bardzo wyraźnie zagwarantowane w Konstytucji, w przypadku Kościoła katolickiego jest odniesienie również do Konkordatu. Dlatego trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek obustronne relacje bez wcześniejszego uzgodnienia stanowisk, dotyczy to również innych Kościołów czy związków wyznaniowych - zauważył ks. Fundowicz.

Podkreślił, że potrzebna jest dyskusja z udziałem rządu i Episkopatu. - Wówczas możemy oczekiwać różnych zmian dotyczących finansowania Kościoła w relacji do państwa, takie zmiany są oczekiwane - przyznał ks. Fundowicz.

Przed południem rzecznik rządu Paweł Graś przyznał, że w najbliższym czasie pojawi się projekt ustawy dotyczący likwidacji Funduszu Kościelnego, finansującego składki ubezpieczeniowe duchownych. Dodał, że wszystko będzie się odbywać w porozumieniu z Kościołem, chociaż - jak zapowiedział - opinie specjalistów ze strony rządowej i strony kościelnej są w tej sprawie podzielone.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ks. prof. Fundowicz o Funduszu Kościelnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.