Ks. Rytel-Andrianik został szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News

Ks. Rytel-Andrianik został szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News
fot. Onet News / YouTube
PAP / pk

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, dotychczasowy dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski został mianowany przez Stolicę Apostolską szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Zastąpi na tym stanowisku jezuitę o. Krzysztofa Ołdakowskiego.

Portal Vatican News poinformował w środę, że nowym szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu został ks. dr Rytel-Andrianik dotychczasowy dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Nominację Stolicy Apostolskiej otrzymał z rąk prefekta dykasterii ds. komunikacji Paolo Ruffiniego.

Ks. Rytel-Andrianik jest wicedyrektorem Centrum ds. Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. A. J. Heschela. W latach 2015-2020 był rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski. W Radiu Watykańskim zastąpił na stanowisku szefa – jezuitę o. Krzysztofa Ołdakowskiego, który został mianowany proboszczem parafii w Łodzi.

- Praca w Radiu Watykańskim i w portalu Vatican News to nowe wyzwanie i kolejna odpowiedzialność na mojej drodze duszpastersko-medialnej - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Zwrócił uwagę, że "media watykańskie docierają do milionów odbiorców na całym świecie, w ostatnich latach, zgodnie z decyzjami papieża Franciszka, obrały nowe kierunki komunikacji dostosowane do współczesnych potrzeb i trendów medialnych".

- Moim zadaniem będzie kontynuacja tej ścieżki oraz budowanie nowych możliwości z wykorzystaniem nowych technologii - powiedział nowy szef Radia Watykańskiego i portalu Vatican News.

Radio Watykańskie funkcjonuje od 1931 r., a jego sekcja polska od 1938 r.

Vatican News to oficjalny portal informacyjny Stolicy Apostolskiej. Jest częścią dykasterii ds. komunikacji, która nadzoruje również Radio Watykańskie. Media watykańskie obecne są m.in. na Facebooku, Twitterze i na YouTube.

Nowy system informacyjny Stolicy Apostolskiej powstał 27 czerwca 2015 r. wraz z motu proprio papieża Franciszka, na mocy którego ustanowiono Sekretariat ds. Komunikacji, będący nową dykasterią Kurii Rzymskiej.

Vatican News ma cztery główne obszary tematyczne, które dotyczą działalności papieża, Stolicy Apostolskiej, lokalnych Kościołów, a także informacji ze świata. Prefektem dykasterii jest Paolo Ruffini, dyrektorem programowym watykańskich mediów - Andrea Tornielli, a szefem Radia Watykańskiego i Vatican News - Massimiliano Menichetti.

Paweł Rytel-Andrianik jest księdzem diecezji drohiczyńskiej. Po święceniach kapłańskich w 2001 r. przez dwa lata pracował w parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Ostrożany. Następnie uzyskał: licencjat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie (2003); licencjat (2008), doktorat (2012) z nauk biblijnych i archeologii na Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie; master (2011), a następnie doktorat (2015) na Uniwersytecie w Oksfordzie. Poza tym studiował w Jerozolimie na Uniwersytecie Hebrajskim, Hebrew Union College i na École biblique et archéologique française. W 2012 r. został profesorem Pisma Świętego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

W latach 2013-2015 był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika katolickiego "Niedziela" ds. Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu. Został odznaczony medalem "Powstania w Getcie Warszawskim".

Źródło: PAP / pk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Polak

Papież z poczuciem humoru

Podobno już jako czterolatek ogłosił, że zostanie kardynałem. Złościł się, gdy wołano na niego „Józio”. Był marnym sportowcem i plastykiem, ale grywał w kości, i to z samym Günterem Grassem! A...

Skomentuj artykuł

Ks. Rytel-Andrianik został szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.