Ks. Sadłowski - "Zasłużony dla Solidarności"

KAI / slo

Tytułem "Zasłużony dla NSZZ Solidarność" został uhonorowany ks. prałat Czesław Sadłowski, który po protestach robotniczych w Radomiu i Ursusie publicznie piętnował metody represji stosowane wobec uczestników wydarzeń Czerwca 1976 r. Wyróżnienie wręczył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas wielkanocnego spotkania, które odbyło się dzisiaj w Radomiu.

Uczestniczyli w nim m.in. biskupi Henryk Tomasik i Edward Materski.

- Cieszę się z tego wyróżnienia, ale to jest bardziej zasługa ludzi, z którymi współpracowałem, niż moja - powiedział ks. Sadłowski. Z kolei przewodniczący krajowej "Solidarności" Piotr Duda podziękował ks. Sadłowskiemu, że w trudnych czasach komunistycznych wybrał drogę prawdy. - Miał wybór, mógł stać z boku, ale czynnie włączył w działalność na rzecz wolnej Polski - podkreślił Piotr Duda.

Od połowy lat 70. był współpracownikiem opozycji. Po protestach robotniczych w Radomiu i Ursusie publicznie piętnował metody represji stosowane wobec uczestników wydarzeń Czerwca 1976. Rok później został inicjatorem petycji do Sejmu PRL podpisanej przez ponad tysiąc osób z okolic Zbroszy Dużej w obronie aresztowanych członków KOR i przetrzymywanych w więzieniach robotników Radomia. Wydawał i kolportował niezależne pisma: Niezależny Ruch Chłopski, Biuletyn Informacyjny Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej. Był także inicjatorem i gospodarzem w Zbroszy Dużej Uniwersytetu Ludowego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Sadłowski - "Zasłużony dla Solidarności"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.