Ks. Sławomir Sosnowski nowym rektorem łódzkiego seminarium

Ks. Sławomir Sosnowski nowym rektorem łódzkiego seminarium
(fot. MaskacjuszTV / YouTube.com)
Łukasz Głowacki / MaskacjuszTV / ml

Ks. dr Sławomir Sosnowski otrzymał 25 czerwca nominację na rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Zastąpi na tym stanowisku dotychczasowego rektora, ks. dr Jarosława Patera.

Nominację dla nowego rektora wręczył abp Grzegorz Ryś podczas Mszy świętej w katedrze. W trakcie liturgii dekrety otrzymali też księża, którzy będą pełnić nowe funkcje (m.in. proboszczowie, wikariusze, księża emeryci).

Ks. Sosnowski przyznaje, że nominację przyjął z pewną obawą.

"Po pierwsze, na ile podołam tej funkcji - bo mimo prowadzenia wykładów w seminarium od ćwierć wieku, zupełnie czymś innym jest przewodzenie takiej wspólnocie, bardzo istotnej dla diecezji. Po drugie - swoje powołanie w powołaniu kapłańskim odkryłem w Ognisku Miłości, czyli wspólnocie życia, do której wstępuje się na stałe. Rola księdza jest istotnym elementem charyzmatu - tę wspólnotę tworzą świeccy przy wsparciu kapłana jako ojca. Z jednej strony nowa funkcja to konieczność osobistego oderwania, ale też pytania o przyszłość Ogniska. Na to potrzeba czasu, modlitwy i refleksji" - mówi ks. Sosnowski.

DEON.PL POLECA


Nowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi podkreśla, że nie ma konkretnego programu, jaki chciałby realizować.

"Jako Ojca Ogniska pochłaniała mnie zawsze formacja świeckich i to z pewnością będzie miało znaczenie w pracy w seminarium. Na pewno będę chciał kłaść nacisk na powrót do tego, co istotne - zanim się jest księdzem, najpierw się jest człowiekiem, chrześcijaninem. Zadania duszpasterskie, duchowość kapłańska - one są potem" - wyjaśnia ks. Sosnowski.

Ks. Sławomir Sosnowski urodził się 18 czerwca 1957 roku w Łodzi. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 roku. Doktor nauk teologicznych (liturgika). Z Ogniskiem Miłości (Foyer de Charité) zetknął się podczas studiów w Paryżu, a w 1994 roku założył Ognisko w Olszy koło Rogowa, w którym pełni funkcję ojca wspólnoty.

Od 25 lat jest wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi i Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów Konwentualnych w Łodzi, gdzie wykłada liturgikę. 12 lat pełnił funkcję egzorcysty, przez ostatnich kilka odpowiadał za formację stałą duchowieństwa. Prowadzi stałe cykle internetowe, m.in. Bedeker Liturgiczny i "Aniołowie i Demony".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Sławomir Sosnowski nowym rektorem łódzkiego seminarium
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.