Ks. Tomáš Halík: szerzy się wiara w "nieokreślone coś"

Ks. Tomáš Halík: szerzy się wiara w "nieokreślone coś"
(fot. che / Petr Novák / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 2.5)
KAI / pk

Ateizm należy traktować jako korektę zbyt ludzkich przedstawień w chrześcijańskiej wizji Boga - uważa ks. Tomáš Halík, wybitny czeski socjolog i filozof religii.

Wraz ze znanym niemieckim benedyktynem Anselmem Grünem wziął udział w debacie w ramach cyklu audycji pierwszego programu austriackiej telewizji ORF 1 pt. "Logos - teologia i życie".

Ks. Halík, który w czasie panowania komunizmu w Czechach został potajemnie wyświęcony na księdza, podkreślił, że ateizm często stawia chrześcijaństwu poważne pytanie o zwykłą obojętność wobec niego. Wskazał na szerokie dzisiaj zjawisko wiary w "nieokreślone bliżej coś". - Hermeneutyka tego zjawiska jest wielkim wyzwaniem dla współczesnej teologii - zaznaczył czeski teolog.

Przypomniał, że o Bogu można tylko mówić w obrazach i paradoksach. Negatywna teologia, świadomie krytykuje pozytywne wypowiedzi o Bogu uznając je za niewłaściwe. Jego zdaniem, ateizm może być rozumiany jako "forma oczyszczenia konkretnej postaci teizmu, zbyt ludzkich wyobrażeń Boga". - Tak jak mamy różne rodzaje wiary w Boga, tak istnieje wiele form ateizmu - podkreślił czeski teolog i dodał, że jeśli ateizm się zabsolutyzuje, to szybko może on zastąpić religię, jak pokazuje historia ludzkich idei.

Ks. Halík przypomniał, że swojej książce pt. "Cierpliwość wobec Boga" z 2010 r. pisał o tym, ze każdy na drodze swojej wiary spotyka się z poczuciem Bożego milczenia, doświadcza Bożego ukrycia, które nie jest obce także chrześcijanom. - Ateiści mają podobne doświadczenia, ale interpretuje je inaczej - zaznaczył i dodał: "Doświadczenie cichej muzyki milczenia Boga wymaga cierpliwości, musi być traktowane poważnie i włączone w drogę wiary" - powiedział.

Okazją do spotkania w programie jest publikacja wspólnej książki ks. Halíka i o. Grüna w 2016 pt. "Świat bez Boga? Kiedy wiara i niewiara obejmują się". Książka poświęcona jest przyczynom wątpliwości religijnych i poglądom ateistycznym.

Książka w połowie kwietnia ukaże się nakładem Wydawnictwa WAM.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ks. Tomáš Halík: szerzy się wiara w "nieokreślone coś"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.