Ks. Warzeszak: Pokazać sens życia w chorobie
Chrześcijanin powinien pokazywać sens życia w chorobie i cierpieniu - mówił krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. Stanisław Warzeszak podczas niedzielnej mszy w warszawskiej bazylice św. Krzyża. 11 lutego przypada XXII Światowy Dzień Chorego.
"Chorzy, którzy zdawałoby się już nic nie mogą, mają szansę spełnić wezwanie Chrystusa, by być solą ziemi i światłem świata - mówił ks. Warzeszak. - Kiedy doświadczamy w chorobie bezsilności, to pozwala nam odkryć, że tam, gdzie nie mogę już nic zrobić, wówczas mogę najbardziej autentycznie być w sercu świata, w sercu swojej rodziny, w sercu mojej parafii, mojego narodu".
Nawiązując do zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II (27 kwietnia), ks. Warzeszak przypomniał, że Ojciec Święty zwracając się do chorych mówił: "Wy jesteście skarbem Kościoła nie poprzez aktywność, lecz przez przyjmowanie świata, jego ciężarów na siebie, cierpienia tego świata". Dodał, że sam Jan Paweł II dał wspaniałe świadectwo przyjęcia cierpienia całego świata, całej ludzkości". Ojciec Święty - jak zaznaczył ks. Warzeszak - "w pełni wyszedł na scenę dramatu całego świata, całej ludzkości, stając się poniekąd aktorem tego, czego doświadcza dzisiejszy człowiek".
Jak zauważył krajowy duszpasterz służby zdrowia, "nikt nie poznał do końca siebie, dopóki nie doznał cierpienia, bowiem właśnie cierpienie, które nas ogałaca ze wszystkiego, co posiadamy, daje możliwość, by przede wszystkim być solą ziemi, światłem świata". "Dzisiaj wydaje się niejednokrotnie, że trzeba przede wszystkim działać. Jezus chce, by najpierw być" - mówił ks. Warzeszak.
Nawiązując do tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, krajowy duszpasterz służby zdrowia powiedział, że Ojciec Święty zwraca w nim uwagę na to, że "cierpienie zbliża człowieka do Boga i Boga do człowieka".
Chorym krajowy duszpasterz Służby Zdrowia życzył, by w ich życiu było jak najwięcej miłości i czułości, szczególnie ze strony personelu medycznego, ale także ze strony rodzin, bliskich. "Miejcie odwagę okazywać czułość tym, którzy stają przy waszym łóżku" - apelował do cierpiących.
We mszy uczestniczyli chorzy oraz personel medyczny. Obecni byli przedstawiciele warszawskiego koła Stowarzyszenia Transplantacji Serca oraz Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich.
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym 13 maja 1992 roku do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie.
Po raz pierwszy Dzień Chorego obchodzono w 1993 roku, a główne uroczystości odbyły się w Lourdes i częściowo w Rzymie. W kolejnym roku miejscem centralnych obchodów była Jasna Góra.
Skomentuj artykuł