Ks. Wojciech Prostak: kapelan więzienny musi pochylić się nad więźniem

Ks. Wojciech Prostak: kapelan więzienny musi pochylić się nad więźniem
(fot. pixabay.com)
KAI / jp

- Praca kapelana to pochylenie się nad pojedynczym człowiekiem i uświadomienie mu, że choćby wszyscy ludzie go potępili, to Pan Bóg chce mu okazać swoje miłosierdzie, które nie ma żadnych granic - powiedział w rozmowie z KAI ks. Wojciech Prostak, kapelan więzienia w Rawiczu, w związku z kończącym się Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia i celebrowanym przez papieża Franciszka Jubileuszem Więźniów.

Zdaniem ks. Prostaka działalność duszpasterską ułatwia przede wszystkim kaplica pw. Miłosierdzia Bożego, która w Rawiczu powstała w 1995 r.

- Obecnie Msza św. dla skazanych jest odprawiana w każdą sobotę, a dla tymczasowo aresztowanych we wtorki. Przed Eucharystią jest zawsze okazja do sakramentu pokuty. Co dwa lata jest możliwość przygotowania się i przystąpienia do sakramentu bierzmowania - powiedział KAI kapelan więzienia w Rawiczu.

DEON.PL POLECA

Duchowny zaznaczył, że w kilku wypadkach więźniowie rozpoczęli też przygotowanie do sakramentu chrztu św. i przyjęli go w swoich parafiach, po wyjściu na wolność. Dodał też, że osadzeni zawsze mają możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z kapelanem, a chęć rozmowy zgłaszają indywidualnie po Mszy św. lub przez administrację więzienia.

Ks. Prostak podkreślił, że więźniowie niebezpieczni mają posługę indywidualną w celi, głównie jest to spowiedź i Komunia św. lub odprawienie Mszy św. indywidualnie dla niego w celi. Jeśli jest taka wola lub możliwość kapelan nawiązuje też kontakty z rodziną więźnia lub jego parafią, w miarę możliwości organizuje pomoc materialną dla biednych więźniów. Podejmuje się mediacji między rodziną a skazanym, jeśli któraś ze stron o to prosi.

Kapelan dostarcza też więźniom książki religijne, różańce, Pismo Święte i obrazki religijne.

- W jednym przypadku zostałem poproszony o dostarczenie Koranu dla więźnia, który określał siebie, że jest muzułmaninem i poprosił o Koran oraz poproszono mnie o sprowadzenie księdza prawosławnego dla więźniów tego wyznania - powiedział ks. Prostak.

Największe zainteresowanie posługą religijną jest związane ze świętami Bożego Narodzenia, a chęć odwiedzenia kaplicy wyraża wtedy ponad dwustu skazanych, czyli ok. 30% osadzonych.

- Aby umożliwić więźniom skorzystanie z posługi religijnej z okazji świąt odprawiane są dzień przed wigilią przez cały dzień Msze św. i nabożeństwa słowa Bożego. Jednorazowo w Eucharystii może uczestniczyć do trzydziestu skazanych, takie są wymagania bezpieczeństwa - zdradził duchowny.

Kapelan zakładu karnego pełni też posługę duszpasterską wobec funkcjonariuszy zakładu karnego. Są to śluby funkcjonariuszy, jubileusze małżeństwa, chrzty dzieci, pogrzeby, różne uroczystości służby więziennej, indywidualne rozmowy i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych funkcjonariuszy, pożegnanie pracowników odchodzących na emeryturę.

Kapelan Zakładu Karnego w Rawiczu przypomina, że funkcjonariusze dwukrotnie w ostatnich latach pielgrzymowali do Rzymu, a w 2000 r. przekazali Ojcu Świętemu nowy fotel papieski wykonany w zakładzie karnym. W 2013 roku więźniowie gościli w Rawiczu nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliore.

Zakład Karny w Rawiczu jest jednostką typu zamkniętego przeznaczoną dla skazanych dorosłych odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy i dla młodocianych. Posiada wydzielony oddział aresztu śledczego, a także oddział terapeutyczny. Pojemność jednostki obecnie wynosi 841 osadzonych.

Na terenie Zakładu Karnego w Rawiczu znajdują się warsztaty terapii zajęciowej, istnieje więzienny dom kultury, prowadzone są nowoczesne formy oddziaływań penitencjarnych i terapeutycznych. Realizowanych jest kilkanaście programów resocjalizacji. Więzienie w Rawiczu zostało uruchomione na przełomie 1820/21 roku w budynkach opuszczonego przez o. reformatów klasztoru.

Na mocy dekretu papieża Franciszka podczas Roku Świętego Miłosierdzia bramy cel więziennych również staną się Drzwiami Świętymi, dla wszystkich tych, którzy przechodząc przez nie skierują myśli i modlitwę do Ojca. Więźniowie odpust zupełny będą mogli otrzymać w kaplicach więziennych.

Świętowanie Jubileuszu Miłosierdzia zakończy się w diecezjach 13 listopada 2016 r. obrzędem zamknięcia Drzwi Świętych. Tydzień później, w niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata papież Franciszek zamknie Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra w Rzymie, co zakończy Rok Święty w całym Kościele.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Wojciech Prostak: kapelan więzienny musi pochylić się nad więźniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.