Ksiądz, który zginął pod Smoleńskiem. Poznaj jego historię

Ksiądz, który zginął pod Smoleńskiem. Poznaj jego historię
(fot. Archidiecezja Warszawska)
Michał Lewandowski / KAI / ksiadzroman.pl / youtube.com

"Zwykły ksiądz" - tak o sobie mówił. Był kapelanem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zginął 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

Przeczytaj historię księdza, który wraz z 95 innymi osobami znajdował się na pokładzie samolotu zmierzającego na lotnisko w Smoleńsku.

Biografia

Ks. Roman Indrzejczyk (1931-2010) święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był najpierw wikariuszem parafii w Drwalewie i Grodzisku Mazowickiem, następnie w kilku parafiach warszawskich. Dwukrotnie był krajowym duszpasterzem służby zdrowia: w latach 1961-1976, a następnie 1989-1994. W latach 1987-1989 był duszpasterzem służby zdrowia w Warszawie. Przed 13 grudnia 1981 r. organizował wieczory poetycko-muzyczne w parafii w Tworkach (był duszpasterzem tamtejszego szpitala psychiatrycznego). Założył i prowadził (1981-86) zespół młodzieżowy. Od grudnia 1982 prowadził spotkania kolędowe i wieczory poetyckie. Sam też pisał wiersze, które wydał w kilku tomikach. Wiele z nich zostało wydanych przez jego przyjaciół, nie tylko w języku polskim.

W czerwcu 1986 r. w parafii Dzieciątka Jezus zorganizował tzw. Parafialne Studium Religijno-Społeczne, w ramach którego prowadzono wykłady historyczne oraz wieczory poetycko - muzyczne. W latach 1981-89 kolportował pisma podziemne oraz książki wielu wydawnictw podziemnych i emigracyjnych. Tu kontynuował także swoją pomoc działaczom opozycji.

Ks. Indrzejczyk udzielał się także aktywnie w ruchu ekumenicznym i dialogu międzyreligijnym. Był m.in. wiceprzewodniczącym ze strony chrześcijańskiej Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W kościele Dzieciątka Jezus, gdzie był proboszczem, wielokrotnie odbywały się nabożeństwa ekumeniczne oraz spotkania z okazji żydowskiego święta Simchat Tora (Radość Tory), w których uczestniczyli też goście z zagranicy. Przy parafii gromadziły się też osoby związane z międzynarodowym ruchem Pax Christi, którego koordynatorem w kraju był ks. Indrzejczyk.

Przez dziesiątki lat był czynnym katechetą. Kochał pracę z młodzieżą. Patronował we współpracy z Ordynariatem Polowym Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół im. ks. płk Tadeusza Dłubacza, które skupiało młodzież i kadrę nauczycielską szkół podstawowych i gimnazjów z Podkarpacia, których założycielem był wojskowy kapelan.

Ks. Indrzejczyk był ponadto czynnym członkiem Klubu Przewodników Górskich. Od grudnia 2005 r. pełnił funkcję kapelana prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz rektora kaplic prezydenckich.

Zginął w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pośmiertnie został honorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia.

Poezja

Ks. Indrzejczyk wydał kilka tomów poezji. Poniżej prezentujemy jeden z wierszy kapłana. Więcej znajdziesz na stronie poświęconej jego pamięci.

Ne irascaris  Domine…

                        (nie  bądź  zagniewany)

Za złe nie mniej, Panie,

nie bądź zagniewany -

człowiekiem stworzony,

wciąż człowiekiem jestem…

Nie posiadam skrzydeł,

bom przecież nie Anioł,

lecz rogów też nie mam,

szatanem nie jestem.

Raduję się ludźmi,

                z którymi obcuję,

ogromnie się martwię

                ludzkimi błędami.

Nie godzę się wcale

                 z niesprawiedliwością,

o gniew mnie przyprawia

                  obłuda, przewrotność.

Stać mnie na wysiłek,

umiem się poświęcać,

czasem nic się nie chce,

gorliwość też słabnie…

Film poświęcony ks. Romanowi Indrzejczykowi

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ksiądz, który zginął pod Smoleńskiem. Poznaj jego historię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.