Warszawa: 10 kwietnia - uroczystości państwowe i miejskie

Warszawa: 10 kwietnia - uroczystości państwowe i miejskie
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / kk

10 kwietnia w rocznicę katastrofy smoleńskiej w Warszawie zaplanowano państwowe obchody, uroczystości przygotował też stołeczny ratusz - zapowiedziała w piątek dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy Ewa Gawor.

Poinformowała, że dotychczas na 10 kwietnia w Warszawie zaplanowano pięć zgromadzeń. "Zgłoszono osiem zgromadzeń publicznych. Z jednego wycofał się sam organizator; w jednym przypadku organizator dostał zakaz; w kolejnym - wniosek pozostał bez rejestracji. Formalnie na tę chwile jest zarejestrowanych pięć zgromadzeń publicznych" - wyliczyła.

DEON.PL POLECA
Gawor powiedziała podczas konferencji prasowej, że uroczystości państwowe rozpoczną się od mszy w intencji ofiar katastrofy o godz. 8 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. "Po mszy, tak jak właściwie co miesiąc, apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Również tego dnia odbędzie się m.in. składanie wieńców m.in. na cmentarzu Powązkowskim" - zapowiedziała.

"Po południu o godz. 15.30 rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych, na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego. Między innymi zostanie odsłonięty pomnik ofiar tragedii smoleńskiej oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego" - dodała Gawor.

Gawor poinformowała też, że o godz. 19. zostanie odprawiona msza w bazylice Archikatedralnej. "Po niej marsz pamięci, trasą wszystkim znaną (od pl. Zamkowego do Pałacu Prezydenckiego - PAP), która w tym przypadku będzie trochę przedłużona (do pl. Piłsudskiego - PAP)" - zaznaczyła.

Gawor poinformowała, że organizatorem państwowych obchodów jest wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wstęp na teren uroczystości państwowych - jak zaznaczyła - ze względów bezpieczeństwa ma być "reglamentowany", a "zasady i sposób dystrybucji wejściówek czy zaproszeń przygotowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego". Główne uroczystości będą zabezpieczane przez służby podległe MON i MSWiA; do działań włączona zostanie Straż Miejska.

Obchody organizowane przez ratusz zaplanowano przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim - modlitwę odmówić mają przedstawiciele trzech wyznań chrześcijańskich, zostaną złożone kwiaty. O 8.41 - w godzinę katastrofy - zostanie odegrany utwór "Cisza".

Przez cały dzień wiele ulic i placów będzie wygrodzonych i całkowicie zamkniętych dla ruchu, także pieszych. Policja ustawi kilka kilometrów barier, m.in., na pl. Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu i pl. Piłsudskiego.

10 kwietnia wygrodzone barierkami będą m.in. pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej i pl. marszałka Piłsudskiego. Przez cały dzień zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał m.in. na ulicach: Boleść, Brzozowa, Celna, Jezuicka, Kanonia, Dziekania i Bednarska.

Autobusy będą kursowały objazdami; zmienią się trasy linii 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E-2 i N44.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl oraz www.facebook.com/infoulice.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: 10 kwietnia - uroczystości państwowe i miejskie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.