Księża z bronią w ręce. Trzydziestu dziewięciu polskich duchownych zostanie żołnierzami

Księża z bronią w ręce. Trzydziestu dziewięciu polskich duchownych zostanie żołnierzami
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
TVP3 Wrocław / nto.pl / Ordynariat Polowy WP / mł

Nie przestaną być księżmi, zaczną być żołnierzami. "Patrząc na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, uważam, że każdy mężczyzna powinien mieć jakiś kontakt z bronią i podstawowe przeszkolenie" - mówi jeden z duchownych, który bierze udział w szkoleniu wojskowym.

Księża na kursie wojskowym

Sutanny zamienili na mundury i ćwiczą strzelanie. Trzydziestu dziewięciu duchownych trzech wyznań bierze udział w kursie podstawowym w  Akademii Wojsk Lądowych. Są prawosławni, są rzymscy katolicy, są ewangelicy. Uczą się tego, co jako żołnierze muszą umieć: poza posługiwaniem się bronią jest medycyna pola walki czy działania taktyczne. 

Biorą udział w kursie, bo chcą zostać kapelanami Wojska Polskiego. "Patrząc na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, uważam, że każdy mężczyzna powinien mieć jakiś kontakt z bronią i podstawowe przeszkolenie" - mówił wrocławskiej TVP ks. szer. rez. Mateusz Krajewski.

Trzymiesięczne szkolenie, które przygotuje ich do pełnienia obowiązków wojskowych kapelanów, rozpoczną po przysiędzę, 27 lipca. Program jest taki sam, jak dla zawodowych żołnierzy: wszyscy słuchacze i podchorążowie przechodzą ten sam program. Szkolenie duchowni ukończą ze stopniem podporucznika Wojska Polskiego.

DEON.PL POLECA

Jak zostać kapelanem wojskowym? 

To nie jedyna droga, by zostać kapelanem wojskowym. O takiej możliwości informuje na swojej stronie Ordynariat Polowy WP.  Choć ordynariat nie prowadzi swojego seminarium duchownego, ścieżka jest jasno wytyczona. "Wszyscy chętni, aby w przyszłości pracować w duszpasterstwie wojskowym, po rozmowie z Biskupem Polowym kierowani są do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie, które przygotowuje przyszłych kapłanów Archidiecezji Warszawskiej. W tym budynku rozgrywa się zasadniczy etap rozpoznawania powołania, który trwa 6 lat." - czytamy na stronie ordynariatu. 

By zostać kapelanem wojskowym, konieczna jest najpierw formacja seminaryjna, która trwa 6 lat i kończy się święceniami prezbiteratu. Po tym czasie przyszli kapelani przez kolejne 6 lat posługują jako kapłani w archidiecezji warszawskiej. Później przechodzą kurs kapelanów rezerwy, który kończy się nadaniem pierwszego stopnia oficerskiego i przeniesieniem do rezerwy. Po odbyciu wymaganej posługi duszpasterskiej w diecezji następuje inkardynacja do Ordynariatu Polowego i od tego momentu duchowny staje się kapelanem. 

Kurs Przeszkolenia Kadr Rezerwy Korpusu Osobowego Duszpasterstwa przeprowadzany jest w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Trwa dwa miesiące. Po miesiącu księża składają przysięgę wojskową na sztandar Akademii Wojsk Lądowych, stając się żołnierzami Wojska Polskiego. W 2023 roku w kursie wzięło udział 46 księży trzech wyznań, w 2024 jest ich 39. 

Źródło: TVP3 Wrocław / nto.pl / Ordynariat Polowy WP / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Terry Matlen

Czy władasz krainą bałaganu i chaosu?

Chcesz się poddać i wrzucić dotychczasowy plan dnia do lochu?

Jeśli tak, to możesz tytułować się królową rozproszeń. Od porannego ubierania się, przez przybycie na rozmowę kwalifikacyjną, po planowanie...

Skomentuj artykuł

Księża z bronią w ręce. Trzydziestu dziewięciu polskich duchownych zostanie żołnierzami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.