Kuba: Katolicki Tydzień Społeczny

Kuba: Katolicki Tydzień Społeczny
abp Dominique Mamberti odwiedził szkołę specjalną na Kubie z okazji Katolickiego Tygodnia społecznego (fot. PAP/EPA/ALEJANDRO ERNESTO)
Radio Watykańskie

Kościół na Kubie żywi nadzieję, że Benedykt XVI będzie mógł odwiedzić wyspę – poinformował 17 czerwca w Hawanie bp Emilio Aranguren. nOkazją może być obchodzone za dwa lata 400-lecie znalezienia w 1612 r. figurki Matki Bożej czczonej w Cobre jako patronka Kuby – powiedział ordynariusz diecezji Holguín na konferencji prasowej o trwającym w kubańskiej stolicy Katolickim Tygodniu Społecznym.

Hierarcha należący do stałej rady episkopatu odniósł się też do opinii, że Kościół prowadzi rozmowy z komunistycznymi władzami „za plecami” dysydentów. Tak uważa jeden z nich, Oswaldo Payá. Biskup zaprzeczył, jakoby episkopat wykluczał opozycjonistów z dialogu. Wspomniany działacz opozycyjny podobny zarzut stawia rządowi Hiszpanii. Uważa, że w rozmowach prowadzonych w imieniu Unii Europejskiej z kubańskimi komunistami przystał on na ich warunek nie kontaktowania się z dysydentami.

Dodajmy, że inni opozycjoniści nie oceniają działań Kościoła aż tak surowo. Rzecznik Kubańskiej Komisji Praw Człowieka i Pojednania Narodowego Elizardo Sánchez nie wątpi, że episkopat i Watykan działają „w dobrej wierze” na rzecz więźniów politycznych. Jest natomiast sceptyczny co do szczerości strony rządowej. Opozycjonistka Marta Beatriz Roque uważa, że w rozmowach władze usiłują „użyć” Kościoła, a zwolnienie jednego chorego więźnia i przeniesienie 12 to „jeszcze nie żaden krok”. Natomiast nadzieję na owoce wizyty na Kubie szefa watykańskiej dyplomacji gotów jest żywić Guillermo Fariñas, kończący już 115 dni strajku głodowego. W Mszy, której abp Dominique Mamberti przewodniczył wczoraj w hawańskiej katedrze, wzięła udział niewielka grupa tzw. Dam w Bieli, czyli matek i żon aresztowanych dysydentów. Siedziały one w ostatnim rzędzie głównej nawy w białych szatach, w których co niedzielę manifestują.

O roli Kościoła w dialogu mówił 17 czerwca na 10. Katolickim Tygodniu Społecznym w Hawanie prof. Jorge Domínguez, Kubańczyk z Uniwersytetu Harwardzkiego. Powiedział, że Kościół prowadząc rozmowy z władzami winien doprowadzić do „otwarcia drzwi”, tak by odtąd jego mediacja nie była już na co dzień potrzebna. Prof. Domínguez jest jednym z kilku świeckich specjalistów kubańskich wykładających w USA, którzy zostali zaproszeni do Hawany na Tydzień Społeczny. Jego wczorajsze wystąpienie na dyskusji panelowej dotyczyło dialogów na wyspie i wśród kubańskich emigrantów oraz między Kubą a diasporą. Obrady otworzył abp Dominique Mamberti wykładem o świeckości państwa. Watykański sekretarz ds. relacji z państwami zwrócił uwagę, że bynajmniej nie jest ona bynajmniej niezgodna z wolnością religijną, ale wręcz przeciwnie. Przypomniał, że o „zdrowej świeckości państwa” mówił już w 1958 r. Pius XII.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kuba: Katolicki Tydzień Społeczny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.