Kuba: Pierwsze sukcesy kościelnych negocjacji

Radio Watykańskie

Dwa pierwsze ustępstwa udało się wynegocjować kościelnej komisji z rządem Kuby. Komunistyczne władze zgodziły się na przeniesienie więźniów politycznych do prowincji, z których pochodzą, by umożliwić bliskim lepszy kontakt. Natomiast chorzy więźniowie otrzymają pomoc medyczną w szpitalach. Ustępstwa są owocem rozmów z rządem Raula Castro, prowadzonych przez kard. Jaime Ortegę. Metropolita stołecznej Hawany negocjuje zwolnienie z racji humanitarnych ponad 200 tamtejszych więźniów politycznych.

Kościelno-rządowe spotkanie odbyło się 19 maja i trwało ponad 4 godz. Uczestniczył w nim sam prezydent kraju. Były to pierwsze rozmowy państwo – Kościół od czasu przejęcia władzy przez brata Fidela Castro.

Kard. Ortega wyraził zadowolenie ze statusu partnera strony rządowej, jakie przyznały Kościołowi władze reżimowe w czasie negocjacji. Hierarcha podkreślił dobrą wolę w kwestii losu więźniów.

W tym tygodniu dojdzie do kolejnego spotkania z władzami. Gazety ogłosiły już, że w połowie czerwca wizytę na Kubię złoży szef watykańskiej dyplomacji, abp Dominique Mamberti. Można to uznać za kolejne ustępstwo i akt dobrej woli władz w Hawanie wobec opozycji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kuba: Pierwsze sukcesy kościelnych negocjacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.