Kubańscy biskupi proszą o polskich kapłanów

KAI / drr

Kubańscy biskupi proszą o polskich kapłanów do pracy duszpasterskiej. Na kilkaset tysięcy mieszkańców jednej diecezji przypada tam często zaledwie kilkunastu księży. Zaproszenia nadesłano do Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych, po tym jak we wrześniu ub.r. z wizytą w Polsce był ks. Castor José Alvarez Devesa, dyrektor krajowy PDM na Kubie.

Jako pierwszy o kapłanów do pracy w duszpasterstwach poprosił bp Domingo Oropesa Lorente z diecezji Cienfuegos, w której mieszka ok. pół miliona ludzi, a 22 parafie obsługiwane są przez 11 kapłanów (6 diecezjalnych i 5 zakonnych). Tylko jeden z kapłanów diecezjalnych jest Kubańczykiem. Oprócz zwyczajnej pracy parafialnej na chętnych czeka duszpasterstwo powołaniowe, chorych, rodzin, młodzieży i katechumenat dorosłych.

Drugie zaproszenie przysłał bp Álvaro Beyra Luarca z diecezji Bayamo-Manzanillo, liczącej ponad 800 tys. mieszkańców, gdzie pracuje 15 kapłanów, w tym tylko 3 Kubańczyków. Praca w diecezji - po 40 latach ateizacji - to głównie pierwsza ewangelizacja.

W lutym tego roku nadeszło kolejne zaproszenie. Tym razem o polskich misjonarzy prosi bp Arturo Gonzalez Amador z diecezji Santa Clara na Kubie. Diecezja - położona w centrum kraju - liczy milion mieszkańców. Posiada 34 parafie, 42 kaplice i 228 domów misyjnych, w których z braku kościoła zbierają się ludzie na katechezę i modlitwę. Wiele parafii zamkniętych w czasach rewolucji nie otwarto do dzisiaj. W diecezji Santa Clara pracuje 19 księży diecezjalnych pochodzących z Kuby i 12 z zagranicy. Są 4 domy zakonne męskie i 13 domów zakonnych żeńskich. Wspólnoty zakonne są małe, dwu lub trzyosobowe. Spośród kapłanów diecezjalnych wielu jest w zaawansowanym wieku, a młodzi księża nie nabrali jeszcze praktyki duszpasterskiej. Biskup Arturo Gonzalez prosi o przyjazd polskich kapłanów - po dwóch lub trzech, aby mogli zaopiekować się parafiami położonymi blisko siebie i wzajemnie się wspomagać.

Zaproszenia kubańskich hierarchów nadesłane do Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych - jak mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM w Polsce - świadczą o tym, że Kuba pilnie potrzebuje pomocy. Kubańczycy czekają na polskich misjonarzy. Są już pierwsi kandydaci do wyjazdu, ale to wciąż za mało wobec ogromu potrzeb.

Rok Wiary to czas szczególny refleksji nad naszą wiarą i jej przejawem w naszym życiu osobistym. "Zaangażowanie misyjne jest zasadniczym wymiarem wiary: nie ma prawdziwych wierzących bez ewangelizowania" - napisał papież Benedykt XVI w Orędziu na XXVIII Światowy Dzień Młodzieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kubańscy biskupi proszą o polskich kapłanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.