Kult siostry Łucji dos Santos: Nowa ikona katolicyzmu czy przejaw współczesnej idolatrii?

Siostra Łucja. Fot. Domena publiczna / Fatima Priest / Wikipedia / CC BY-SA 4.0
KAI / jh

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie potwierdzają rosnące zainteresowanie postacią Służebnicy Bożej siostry Łucji dos Santos, jednej z trójki dzieci, które w 1917 roku doświadczyły objawień maryjnych w Fatimie. Kult zakonnicy rozwija się zarówno w Portugalii, jak i na całym świecie.

Siostra Łucja dos Santos, portugalska karmelitanka, jest obecnie przedmiotem wzrastającego kultu, co potwierdzają władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Jej postać stała się szczególnie popularna po ogłoszeniu jej Służebnicą Bożą przez Stolicę Apostolską w ubiegłym roku. Wzmożone zainteresowanie osobą siostry Łucji przejawia się m.in. w licznych listach napływających z całego świata, licznych pielgrzymkach do jej grobu w fatimskiej bazylice, a także w rosnącej sprzedaży publikacji na temat jej życia i przesłania.

Pielgrzymi odwiedzają również dom rodzinny siostry Łucji w Aljustrel, małej wiosce położonej niedaleko Fatimy. Każdego roku miejsce to przyciąga około 300 tysięcy pielgrzymów z różnych zakątków globu, w tym wielu Polaków, którzy szczególnie cenią przesłanie fatimskie.

DEON.PL POLECA

Kult Służebnicy Bożej w badaniach naukowych

Zainteresowanie kultem siostry Łucji dos Santos jest przedmiotem badań naukowych w dziedzinie historii współczesnej, socjologii i religioznawstwa. Potwierdzają to m.in. uczestnicy tegorocznych Kursów Letnich w Fatimie, w których wzięło udział 150 naukowców z wyższych uczelni. Podczas trzydniowych debat podkreślano, że to właśnie dzięki siostrze Łucji udało się przekazać światu przesłanie fatimskie o potrzebie modlitwy, pokuty i nawrócenia.

- Osoba siostry Łucji dos Santos jest niezwykle ważna dla Kościoła w Portugalii i dla współczesnego katolicyzmu. To jej świadectwo życia i wiary przyciąga uwagę zarówno wiernych, jak i badaczy z całego świata – powiedziała Patricia Duarte, rzeczniczka prasowa sanktuarium fatimskiego.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny

Siostra Łucja dos Santos zmarła 13 lutego 2005 roku w klasztorze świętej Teresy w Coimbrze, w wieku prawie 98 lat. W lutym 2017 roku zakończono diecezjalną fazę jej procesu beatyfikacyjnego, po czym ponad 15 tysięcy stron dokumentów i świadectw o jej życiu przekazano do Watykanu.

Dwoje jej kuzynów, Franciszek i Hiacynta Marto, również uczestników objawień fatimskich, zostało ogłoszonych błogosławionymi przez św. Jana Pawła II w 2000 roku. Proces ich kanonizacji zakończył się w 2017 roku, a papież Franciszek ogłosił ich świętymi podczas swojej pielgrzymki do Fatimy.

Przesłanie fatimskie: Modlitwa, pokuta i nawrócenie

Kult siostry Łucji dos Santos i jej rola w przekazywaniu światu przesłania fatimskiego o potrzebie modlitwy, pokuty i nawrócenia staje się coraz bardziej znaczący, zarówno w Portugalii, jak i poza jej granicami. Jej życie i świadectwo są inspiracją dla wielu wiernych, którzy odnajdują w jej historii źródło nadziei i duchowego odrodzenia.

Źródło: KAI / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kult siostry Łucji dos Santos: Nowa ikona katolicyzmu czy przejaw współczesnej idolatrii?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.