Kuria ubiega się o spłatę długu przez miasto

Kuria ubiega się o spłatę długu przez miasto
Kuria ubiega się o spłatę długu przez miasto (fot. flickr.com / by bildungsr0man)
KAI / ad

Kuria Metropolitalna w Poznaniu będzie się ubiegać o zapłatę należności za bezumowne korzystanie przez miasto z nieruchomości, w której mieści się VIII LO.

- Zostaliśmy do tego zmuszeni, wobec faktycznego zawieszenia przez urzędników rozmów na temat uregulowania statusu nieruchomości, której właścicielem jest Kościół - mówi KAI ks. Henryk Nowak, ekonom archidiecezji poznańskiej.

W 2007 roku poznańska Kuria odzyskała prawo własności do nieruchomości zbudowanych przed II wojną światową przez ks. Czesława Piotrowskiego z przeznaczeniem na szkoły. Po wojnie w szkołach mieściła się Milicja Obywatelska. Dziś znajduje się tam Szkoła Muzyczna i VIII Liceum Ogólnokształcące.

W 2009 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało z Kurią umowę o prawo najmu budynku zajmowanego przez Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu. Negocjacje z miastem nie przyniosły żadnych rezultatów.

- Kuria wielokrotnie proponowała rozwiązanie kompromisowe, aby wysokość czynszu określić na podstawie opinii rzeczoznawcy majątkowego, a następnie ustaloną w ten sposób kwotę umniejszyć o kwotę odpowiadającą rynkowej wartości czynszu za korzystanie przez archidiecezję z nieruchomości miejskiej, w której znajduje się Gimnazjum Katolickie - mówi ks. Nowak. Ekonom archidiecezji poznańskiej podkreśla, że w praktyce pozwoliłoby to w istotny sposób obniżyć zobowiązanie miasta.

- Na przestrzeni ostatnich ośmiu miesięcy miasto nie wykazało żadnej inicjatywy wskazującej na wolę dalszego prowadzenia rozmów w tej sprawie, dlatego zwróciliśmy się z wezwaniem do zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości - mówi ks. Nowak. Wysokość kwoty została oszacowana na podstawie opinii rzeczoznawców, w tym biegłych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczone zostaną na działalność charytatywną i oświatową Caritas.

- W najbliższym czasie Caritas chciałaby uruchomić w Poznaniu pierwsze przytulisko dla bezdomnych z łaźniami, ambulatorium medycznym i miejscami do spania, a także znacznie powiększyć istniejący już dom dziecka - mówi KAI ks. Waldemar Hanas. Dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej podkreśla, że jeśli będzie możliwość wsparcia Caritas ze środków pozyskanych z odszkodowań, plany te zostałyby zrealizowane znacznie szybciej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kuria ubiega się o spłatę długu przez miasto
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.