Kuria w Katowicach: jest zgoda dla proboszczów na odprawianie czterech mszy w dni świąteczne

Kuria w Katowicach: jest zgoda dla proboszczów na odprawianie czterech mszy w dni świąteczne
(fot. Annie Theby / Unsplash)
KAI / kk

W dni świąteczne księża proboszczowie i administratorzy parafii archidiecezji katowickiej - tam, gdzie służą tylko oni sami - będą mogli odprawić cztery msze św. Taką decyzję podjął abp Wiktor Skworc. Jedna z liturgii musi być odprawiona w intencji parafian.

Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Katowicach informuje, że w związku z obecnymi ograniczeniami liczebnymi uczestników mszy św. i chęcią wiernych do przeżywania liturgii dni świątecznych w kościołach parafialnych abp Wiktor Skworc podjął decyzję, by w te dni księża proboszczowie i administratorzy archidiecezji katowickiej mogli odprawić cztery msze św. Warunek jest taki, że jedna z liturgii musi być odprawiona w intencji parafian.

Sprawa dotyczy tych parafii, gdzie proboszczowie służą sami, bez wikariuszy.

Święta i uroczystości, które są objęte zgodą metropolity katowickiego to: uroczystość Narodzenia Pańskiego, święto św. Szczepana, święto św. Rodziny, uroczystość Świętej Bożej Rodzicieli Maryi i uroczystość Objawienia Pańskiego.

DEON.PL POLECA

- Zachęcamy także do celebracji drugiej Mszy św. pasterskiej w nocy Bożego Narodzenia np. dla rodzin z dziećmi. Zachowujmy tym samym obowiązujące wymogi sanitarne - czytamy w kurialnym komunikacie.

Księża proboszczowie proszeni są o odpowiednie rozłożenie w czasie okazji do sakramentu pokuty i pojednania, a także przedświątecznego „objazdu chorych”.

Podajemy pełną treść komunikatu:

Informacja Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach:

Mając na uwadze ograniczenia liczebne uczestników Mszy św. i uwzględniając pragnienie wiernych do przeżywania liturgii dni świątecznych w kościołach parafialnych (uroczystość Narodzenia Pańskiego, święto św. Szczepana, święto św. Rodziny, uroczystość Świętej Bożej Rodzicieli Maryi i uroczystość Objawienia Pańskiego), Ksiądz Arcybiskup udziela zgody – jeśli istnieje taka konieczność duszpasterska – Księżom proboszczom i administratorom parafii, w których posługują tylko oni sami, na odprawienie w tych dniach czterech Mszy św., pod warunkiem, że co najmniej jedna z nich będzie ofiarowana w intencji parafian. Zachęcamy także do celebracji drugiej Mszy św. pasterskiej w nocy Bożego Narodzenia np. dla rodzin z dziećmi. Zachowujmy tym samym obowiązujące wymogi sanitarne.

Prosimy również Księży proboszczów o odpowiednie rozłożenie w czasie okazji do sakramentu pokuty i pojednania oraz przedświątecznego „objazdu chorych”.

Plan wybranych transmisji Mszy św. w czasie świąt Bożego Narodzenia (katowicka katedra):

Radio eM

Msza św. pasterska w nocy Bożego Narodzenia o godz. 24;

Msza św. w uroczystość Bożego Narodzenia o 12;

Msza św. drugi dzień świąt Bożego Narodzenia o 12.

Radio Katowice

Msza św. pasterska w nocy Bożego Narodzenia o godz. 24;

Msza św. w uroczystość Bożego Narodzenia o godz. 12;

TVP3 Katowice

Msza św. pasterska w nocy Bożego Narodzenia o godz. 24 (Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik

Wiara poza utartymi scenariuszami 

Czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa?
Czy wymuszony post od Eucharystii jest przejawem Bożej pedagogiki, a może uderzeniem w podstawy naszej wiary?
Czy współczesnego...

Skomentuj artykuł

Kuria w Katowicach: jest zgoda dla proboszczów na odprawianie czterech mszy w dni świąteczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.